Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

08 września 2016

PGZ zademonstrował na MSPO demonstrator bojowego wozu piechoty opracowanego na bazie zmodyfikowanej Uniwersalnej Modułowej Platformy Gąsienicowej (UMPG). Pojazd został uzbrojony w wieżę Hitfist-30P, wyposażoną w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR.

Demonstrator średniego bojowego wozu piechoty wyposażony jest, tak samo jak Rosomak, w wieżę Hitfist-30P z obustronnymi wyrzutniami ppk Spike-LR

UMPG to 6- lub 7-osiowa uniwersalna platforma o konstrukcji modułowej. Dzięki czemu obok bwp może być też wykorzystana do opracowania całego spektrum pojazdów specjalistycznych. 

Prezentowany na MSPO pojazd można traktować jako średni bojowy wóz piechoty, podobny do takich konstrukcji, jak szwedzki CV90 i austriacko-hiszpański ASCOD. Wyposażono go w dwuosobową wieżę Hitfist-30P, w odmianie z umieszczonymi po obu stronach kontenerami startowym dla ppk Spike-LR. Ostateczna konfiguracja uzbrojenia bwp zależy od wyboru zamawiającego, może to być także bezzałogowa wieża ZSSW-30.

Demonstrator UMPG pokazywany w tym roku w Kielcach jest bardziej dopracowany, niż model prezentowany wcześniej. Wyposażono go w nowy właz kierowcy, odmienny zestaw oświetlenia, jak też panele dodatkowego opancerzenie opartego o rozwiązania stali nanoceramicznej IBD Deisenroth Engineering. Dodatkowo, przednią część pojazdu chronią płyty modularnego opancerzenia powstałe w Polsce pod kryptonimem ModPanc w oddziałach gliwickiego Instytutu Metali Nieżelaznych. 

Prezentowany w Kielcach wóz wyróżnia nowoczesna sylwetka, przypominające podobne pojazdy tej klasy, jak CV90 i ASCOD / Zdjęcia: Paweł Malicki

Bojowy wóz piechoty na bazie UMPG oferowany jest dla najcięższych związków taktycznych Wojska Polskiego – 10. i 34. Brygadach Kawalerii Pancernej. Obecnie szkolenie w tych jednostkach koncentruje się głównie wokół czołgów Leopard 2A4 (wkrótce 2PL) i Leopard 2A5, gdy obecne tendencje koncentrują się na ścisłym współdziałaniu czołgów, bojowych wozów piechoty i przewożonych przez nich żołnierzy. Nacisk na działania połączone jest szczególnie widoczny w siłach zbrojnych państw NATO. Najlepszym przykładem są amerykańskie brygady ABCT (Armor Brigade Combat Team), łączące czołgi M1A2 Abrams i bwp M2 Bradley. 

Kontrowersyjnym wymaganiem przyszłego polskiego bwp, rozwijanego pod kryptonimem Borsuk, jest wymóg pływalności, ograniczający zdolności tego pojazdu. Wojsko Polskie powinno być wyposażone w kołowe i gąsienicowe wozy charakteryzujące się zdolnością pływania, jednak w przypadku najcięższych związków taktycznych będzie im brakowało synergii we współdziałaniu z najcięższymi pojazdami, jak Leopardy czy Kraby. Jeszcze gorzej wygląda praktyka kooperacji tych ostatnich z obecnym wyposażeniem batalionów zmechanizowanych, czyli BWP-1. 

Co za tym idzie, uzasadnione byłoby wprowadzenie średniego, niepływającego bwp, operującego razem z czołgami Leopard i armatohaubicami Krab. Kwestie te regulują jednak wymagania operacyjne formowane przez wojsko. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.