Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
05 września 2017

Podczas tegorocznych, kieleckich targów koncern Airbus, ze względu na dynamikę światowego rynku lotniczego i obronnego, będzie reprezentowany przez oddział Airbus Defence and Space. To największe przedsiębiorstwo na rynku wyposażenia obronnego w Europie, a także światowy lider w dziedzinie produkcji satelitów telekomunikacyjnych i eksporter satelitów obserwacyjnych. Samolot C295 w wersji morskiej, oferowany Polsce w ramach programu Rybitwa

W 2016 Airbus Defence and Space odnotował przychody w wysokości 11,9 mld euro, a łączna wartość portfela zamówień to ponad 41,5 mld euro. W ub.r. Airbus Defence and Space przeznaczył na prace badawczo-rozwojowe 332 mln euro.

Jednym z naszych sztandarowych produktów jest samolot szkolny PZL-130 Orlik. Jeżeli Siły Powietrzne wyrażą zainteresowanie, jesteśmy gotowi do przeprowadzenia modernizacji użytkowanych przez nie samolotów do standardu TC-II lub MPT – mówi Prezes Airbus Group Polska Sebastian Magadzio.

Airbus zaprezentuje także rozpoznawczą wersję transportowca C295, oferowaną Wojsku Polskiemu w ramach programów Płomykówka, zakładającego pozyskanie samolotów rozpoznania elektronicznego, obrazowego i radiolokacyjnego, oraz Rybitwa – rozpoznania morskiego, zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych.

C295 jest jednym z filarów sukcesu przedsiębiorstwa w Polsce, jakim było wybudowanie centrum obsługowego samolotów tego typu w zakładach PZL Warszawa-Okęcie, wchodzących w skład koncernu Airbus. W br. obchodzi ono 6. rocznicę istnienia i może pochwalić się wykonaniem prac obsługowych nie tylko polskich C295, ale także samolotów używanych przez siły zbrojne Republiki Czeskiej i Kazachstanu – dodaje Prezes Magadzio.

Oprócz tego Airbus oferuje Siłom Powietrznym wielozadaniowy samolot transportowo-tankujący A330 MRTT, który jest już eksploatowany przez wojska lotnicze Australii, Arabii Saudyjskiej, W. Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na odbiór samolotów tego typu oczekują Holandia, Niemcy, Norwegia i Luksemburg oraz Francja, Republika Korei i Singapur.

Kompleks pomieszczeń sterylnych we wchodzących w skład koncernu Airbus zakładach PZL Warszawa-Okęcie / Zdjęcia: Airbus

Dla oddziału Airbus Space Systems Polska to rynek w fazie rozwoju, z dużym popytem na produkty telekomunikacyjne i satelity obserwacyjne Ziemi oparte na platformie AstroBus-S. W końcu 2016 Airbus Defence and Space otworzył na warszawskim Okęciu sfinansowany ze środków własnych nowy kompleks pomieszczeń sterylnych (ang. Clean Room), rozbudowując w ten sposób polską infrastrukturę do produkcji satelitów. Nowy budynek o powierzchni 500 m² zawiera, oprócz biur i innych pomieszczeń, pomieszczenia sterylne klasy ISO 7-8. W pomieszczeniach tych temperatura, wilgotność i maksymalna liczba cząsteczek w powietrzu są ściśle monitorowane (ok. 2500 cząsteczek, o średnicy ≥5 µm, na 1 m3; dla porównania, powietrze, którym zwykle oddychamy, zawiera ich kilka miliardów). Pomieszczenia sterylne na Okęciu są obecnie używane do produkcji wiązek elektrycznych – kluczowego elementu, który łączy różne elektroniczne zespoły i podzespoły satelity. W przyszłości będzie można w nich montować jeszcze bardziej zaawansowane podzespoły do satelitów i rakiet nośnych, a nawet małe satelity.

Wystawiane przez nas produkty oferujemy przede wszystkim Siłom Zbrojnym RP licząc, że zostaną one uwzględnione w ramach Programu Modernizacji Technicznej. Chcemy brać czynny udział w tym przedsięwzięciu. Czekamy też na uruchomienie programu polskiego satelity rozpoznawczego, realizowanego wspólnie z NCBiR – podkreśla Sebastian Magadzio.

Od ponad 15 lat Airbus jest strategicznym partnerem dla całego przemysłu lotniczego w Polsce. Zatrudniając bezpośrednio ponad 900 osób, Airbus i jego dostawcy uczestniczą w licznych inwestycjach w Polsce, których celem w najbliższych latach jest stworzenie nowych miejsc pracy. Przedsiębiorstwo ma duże zaplecze produkcyjne w Warszawie i wyspecjalizowane centrum projektowe w Łodzi. Współpracuje również z uczelniami technicznymi oraz małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Dzięki temu Airbus prowadzi innowacyjne projekty, ściśle współpracując z lokalnymi podmiotami, czym wspiera rozwój przyszłościowych rozwiązań.

Airbus Defence and Space inwestuje w sektor kosmiczny w Polsce od ponad 10 lat, prowadząc działalność poprzez dwie spółki zależne, PZL Warszawa-Okęcie i Astri Polska (joint venture z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk), które produkują nowoczesne urządzenia, mające już swój wkład w sukcesach europejskich satelitów i sond, takich jak MetOp-SG (meteorologia), Biomass (środowisko) i JUICE (badania księżyców Jowisza).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.