Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
05 września 2017

Od 1891 Victorinox jest oficjalnym dostawcą scyzoryków i wielofunkcyjnych narzędzi uniwersalnych dla armii szwajcarskiej. Przez ten czas marka ta stała się synonimem uniwersalności i użyteczności. Dziś w ofercie tego szwajcarskiego producenta jest ok. 500 modeli scyzoryków i narzędzi uniwersalnych. Ich unikalne cechy użytkowe doceniły siły zbrojne 25 państw na całym świecie.

Paul Camenzind prezentuje scyzoryk Marlin Spike z ostrzem-szpikulcem ułatwiającym rozplatanie lin i rozwiazywanie węzłów. Narzędzie to dostarczono marynarce wojennej Indii / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak

Na MSPO wystawiamy się po raz trzeci – mówi Paul Camenzind, przedstawiciel działu eksportu Victorinoxa. – Chcemy, aby z naszymi produktami zapoznali się zarówno ci, którzy podejmują decyzję o zakupach wyposażenia dla wojska, jak również ostateczni odbiorcy naszych wyrobów, którymi są szeregowi żołnierze.

Victorinox jest potentatem nie tylko w konstruowaniu scyzoryków i narzędzi uniwersalnych, ale także w ich produkcji. Każdego dnia, z taśm produkcyjnych schodzi ich 120 tys. sztuk. Na stoisku szwajcarskiego producenta można zapoznać się z szerokim asortymentem wyrobów przeznaczonych dla wojska, na rynek cywilny oraz wieloma modelami uniwersalnych narzędzi wielofunkcyjnych.

Jak mówi Paul Camenzind, wieloletnie doświadczenie w produkcji scyzoryków i narzędzi uniwersalnych zaowocowało rozwiązaniami szczególnie cenionymi przez żołnierzy i innych użytkowników.

Oprócz dużej trwałości i niezawodności, podstawowymi cechami, na które zwracają uwagę żołnierze użytkujący nasze scyzoryki jest łatwość ich użycia – zauważa Paul Camenzind. – Jedną z takich cech jest możliwość rozłożenia podstawowych ostrzy z użyciem jednej ręki, ale bez sprężyny. Umożliwia to specjalny otwór w ostrzu pozwalający otworzyć ostrze przy użyciu jedynie kciuka. Drugą cechą jest możliwość zablokowania ostrza, zapobiegająca niezamierzonemu złożeniu.

Typowy scyzoryk dla wojska musi mieć kilka standardowych narzędzi jak: zwykłe ostrze, ostrze z piłką do cięcia drewna, wkrętak płaski i krzyżykowy (typu Philips), ostrze do otwierania puszek, specjalne ostrze umożliwiające wykonywanie otworów oraz praktyczny otwieracz do kapsli. Podstawowe ostrza muszą być blokowane w pozycji otwartej.

Tego typu narzędzia weszły do podstawowego wyposażenia żołnierzy nie tylko w Szwajcarii, ale w Niemczech, Holandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zostały dostosowane do standardów NATO. Wersja z czarnymi anodyzowanymi ostrzami została zaakceptowana przez Defense Logistic Agency z USA.

W ofercie Victorinoxa znajdują się nie tylko scyzoryki uniwersalne, ale także rozwiązania dedykowane poszczególnym użytkownikom. Takim przykładem może być scyzoryk opracowany dla spadochroniarzy Bundeswehry. Jego główne ostrze pozwala sprawnie odciąć linki spadochronu np. w przypadku gdy skoczek zawiśnie na drzewie lub gdy po niewłaściwym otwarciu czaszy zachodzi potrzeba odcięcia jej i otwarcia spadochronu zapasowego. Linka przymocowana do rękojeści scyzoryka pozwala na łatwe i szybkie wyjęcie go z kieszeni. Opracowane przez Victorinoxa rozwiązanie zapewnia możliwość wygodnego otwarcia ostrza scyzoryka jedną ręką przy pomocy kciuka.

Ząbkowane ostrze o łukowatym kształcie doskonale tnie wiązki linek jak i pasy uprzęży spadochronu. Ostrze ma łukowaty kształt, który ułatwia cięcie oraz czubek uformowany w taki sposób, aby zabezpieczyć użytkownika przed przypadkowym zranieniem.

Oprócz scyzoryków, które są podstawowym wyrobem Victorinoxa, produkuje on również wielofunkcyjne narzędzia uniwersalne przeznaczone dla wojskowych, funkcjonariuszy służb mundurowych itp. Choć producentów podobnych narzędzi jest kilku, Victorinox oferuje możliwość otwierania pojedynczych ostrzy bez konieczności rozkładania całego narzędzia, a także blokowanie ostrzy w położeniu otwartym. Narzędzia są dostępne w wariancie wykończenia powierzchni narzędzia w formie szlifowanego metalu jak również czarnym oksydowanym.

Najnowszym narzędziem opracowanym przez Victorinoxa jest scyzoryk Marlin Spike. Nóż ten ma dodatkowe ostrze-szpikulec ułatwiające rozplatanie zaplecionych końcówek lin i rozwiązywanie węzłów. Pierwszym użytkownikiem scyzoryków tego typu jest marynarka wojenna Indii.  


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.