Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
05 września 2017

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) i korporacja Thales podpisały w pierwszym dniu MSPO 2017 w Kielcach list intencyjny, dotyczący współpracy w zakresie integracji systemów rakietowych pocisków niekierowanych i kierowanych Telson 22 ze śmigłowcem Mi-24 dla polskich sił zbrojnych.

Polski Mi-24 w najnowszym atlantyckim kamuflażu. Takie wiropłaty mogą być wyposażone w system Telson 22 / Zdjęcie: Tomasz Nowak

System śmigłowcowych pocisków niekierowanych i kierowanych Thales Telson 22 (to liczba pocisków w wyrzutni) działa w oparciu o technologię łączności bezprzewodowej i jest obecnie jednym z najnowocześniejszych rozwiązań bojowych tego typu. System jest obecnie stosowany przez armię francuską, w tym także przez siły specjalne. Został on przetestowany w praktyce przez wojska NATO w warunkach konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Libii, Mali, w Afryce Środkowej. Okazał się być rozwiązaniem niezwykle skutecznym.

Spółka MESKO i Thales, wraz ze swoją spółką zależną TDA (oferentem systemu Telson), ogłosiły na MSPO 2016, że podejmą współpracę w zakresie produkcji w Polsce niekierowanych i kierowanych pocisków rakietowych, przeznaczonych dla śmigłowców bojowych, zarówno na rynek krajowy, jak dla zagranicy. 

System rakietowy jest kompatybilny z głowicami Aculeus (kierowanymi i niekierowanymi), dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu sterowania, zapewniając precyzję i wyjątkowo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Po serii wstępnych rozmów Thales i ITWL uznały, że bogate doświadczenie modernizacyjno-integracyjne, zdobyte przez Instytut przy okazji prac nad platformą W3-PL Głuszec, umożliwi wyposażenie demonstracyjnej wersji helikoptera Mi-24 w system Telson, co z kolei da nowe możliwości bojowe eksploatowanym obecnie przez polskie siły zbrojne wiropłatom. System będzie kompatybilny również z innego rodzaju uzbrojeniem, także z pociskami rakietowymi kierowanymi laserowo), którym mogą być zainteresowani użytkownicy Mi-24.

Makietę zaproponowanego rozwiązania, w postaci wyrzutni zamontowanej na śmigłowcu, można obejrzeć na stoisku Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.