Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
06 września 2017

Przedstawiciele konsorcjum MEADS International poinformowali w czasie tegorocznego MSPO, że trwają negocjacje w sprawie niemieckiego programu Taktisches Luftverteidigungssystem (TLVS), opartego o system MEADS. Jeżeli zakończą się one sukcesem, będzie to oznaczało – według przedstawicieli producenta – zrewolucjonizowanie europejskiej obrony przeciwlotniczej i rakietowej poprzez wprowadzenie pierwszego dookólnego, interoperacyjnego, opartego na otwartej architekturze systemu sieciowego, funkcjonującego w trybie podłącz i walcz.

Wyrzutnia zestawu MEADS. Producent wskazuje, że charakteryzuje się ona wysoką mobilnością i relatywnie małą masą, umożliwiającą szybki i sprawny przerzut, także drogą lotniczą

Przewiduje się, że negocjowany obecnie kontrakt na program TLVS zostanie podpisany w 2018 (według nieoficjalnych informacji wiosną, z koniecznością późniejszego zatwierdzenia przez Bundestag) i będzie prowadził do zastąpienia używanych przez Niemcy od lat 1980. zestawów Patriotów.

TLVS wykorzystuje z systemu MEADS system dowodzenia, wyrzutnie z pociskami oraz dookólny radar kontroli ognia. W niemieckiej odmianie ma być jednak zintegrowany z działającym już systemem dowodzenia obroną powietrzną, wykorzystywać lokalnie produkowane podsystemy łączności, zestawy bliskiego zasięgu IRIS-T SL (odpowiednik efektorów polskiego programu Narew) oraz, prawdopodobnie radar wstępnego wskazywania celów.

Trwające negocjacje są szczególnie pozytywnym krokiem potwierdzającym wybór MEADS przez Niemcy oraz oczekiwań, że podpisanie kontraktu nastąpi w 2018 – powiedział Tom Oles, wiceprezes Lockheed Martin ds. programu MEADS. NATO wskazało Niemcy jako kraj ramowy dla obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej. Oznacza to, że Niemcy pełnią przewodnią rolę w implementacji tych zdolności w Europie. Wiemy, że inne kraje podążą tą samą drogą.

Dookólny radar kontroli ognia i wóz zasilający. Cały system zapewnia interoperacyjność i działanie w systemie podłącz i walcz. W porównaniu do zestawów starszych generacji zestaw ma zdecydowanie mniej liczna obsługę oraz niskie szacowane koszty utrzymania i napraw / Zdjęcia: MEADS International

Koncepcja krajów ramowych, którą Niemcy skutecznie wcielają w życie od 2013, poprawi wydajność zdolności wojskowych w ramach NATO. Państwa partnerskie mają możliwość zintegrowania własnych, krajowych zdolności w ramach bezpiecznej architektury udostępnianej przez kraje ramowe. Dzięki zastosowaniu w TLVS/MEADS otwartej, elastycznej architektury systemowej, system spełnia niezbędne warunki dla regionalnej architektury obronnej, oferującej wspólny, zintegrowany system obserwacji przestrzeni powietrznej.

Sojusznicy zrzeszeni w ramach NATO mogliby czerpać korzyści z systemu TLVS/MEADS, dodając do niego własne komponenty MEADS, a także – w niektórych przypadkach – istniejące już radary i wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych. Może to stanowić, według twórców propozycji, fundamentalną zmianę w sposobie zakupu systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Zamiast nabywania całego systemu zaprojektowanego do walki jako całość, teraz nawet mniejsze kraje mogą włączyć się do sieci NATO z pojedynczymi radarami lub systemami zarządzania polem walki. Dzięki MEADS wszyscy sojusznicy w regionie, nawet ci z mniejszymi budżetami przeznaczanymi na obronę, mogliby brać udział we wspólnej obronie. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.