Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

06 września 2017

Podczas tegorocznej edycji MSPO Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia zaprezentował interesujący produkt: rodzinę głowic bojowych stanowiących uzbrojenie bojowych bezzałogowców. Są to głowica kumulacyjno-odłamkowa GK-2 HEAT, odłamkowo-burząca GO-2 HE i dwustopniowa głowica termobaryczna GTB-2 FAE.

Mjr Piotr Ruliński demonstruje głowicę GK-2 HEAT, kandydującą do tegorocznej nagrody Defendera

Głowica GK-2 HEAT, która została zgłoszona przez wystawcę do tegorocznego konkursu o statuetkę Defendera, jest przeznaczona do zwalczania broni pancernej. Jej masa wynosi 4,7 kg, a zdolność przebijania to aż 700 mm RHA. Istotną cechą tej broni jest 3-stopniowy, elektroniczno-mechaniczny układ zabezpieczenia dający możliwość operatorowi bsl wielokrotnego uzbrajania i rozbrajania głowicy podczas wykonywania misji.

Zasadniczym przeznaczeniem głowicy GO-2 HE jest zwalczanie siły żywej przeciwnika, jak też lekko opancerzonych pojazdów (wg STANAG 4569). Promień jej skutecznego rażenia wynosi 40 m, a maksymalny zasięg powodowania obrażeń siły żywej – 150 m. System zabezpieczenia działa na analogicznej zasadzie, jak w głowicy HEAT.

Rodzina głowic bojowych prezentowana na stanowisku targowym WITU / Zdjęcia: Andrzej Wojtas

Ostatnią z prezentowanych na MSPO głowic jest termobaryczna GTB-2 FAE o przeznaczeniu analogicznym, jak w głowicy GO-2, poszerzonym jednak o możliwość niszczenia prowizorycznych stanowisk bojowych przeciwnika. Głowica zawiera ładunek stanowiący ekwiwalent o sile działania 10-12 kg TNT, zasięg jej skutecznego rażenia to 15 m, a promień czasowej eliminacji siły żywej wynosi 75 m.

Prace nad prototypami głowic rozpoczęliśmy w pierwszych miesiącach 2017, a całość programu planujemy zakończyć z końcem 2018 – mówi koordynator projektu, mjr Piotr Ruliński, kierownik Zakładu Balistyki WITU. Nie ukrywam, że na tempo i stan zaawansowania prac nad projektem ma zainteresowanie nim ze strony MON , poszukującego efektywnych rozwiązań związanych z uzbrojeniem WOT. Obecnie pracujemy nad projektem głowicy dwustopniowej, przeznaczonej do niszczenia pancerzy reaktywnych – informuje mjr Ruliński. Zastosowany w naszych głowicach system zabezpieczenia umożliwia operatorowi bsl sporą elastyczność decyzyjną, daje mu on bowiem możliwość wielokrotnego uzbrajania i rozbrajania głowicy, przerwania misji i powrotu z głowicą do bazy, zniszczenie głowicy w powietrzu, jak też uzbrojenie jej w optymalnym czasie z punktu widzenia maksymalnej efektywności użycia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.