Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

25 czerwca 2018

Armata morska 57 Mk3 była już prezentowana w Gdańsku, w związku z programami Miecznik i Czapla. Mimo że realizacja tych przedsięwzięć została znacznie opóźniona, propozycja BAE Systems Bofors może zostać wykorzystana m.in. w programie modernizacji okrętów typu Orkan.

Armata morska 57 Mk3 na pokładzie fregaty USS Freedom klasy LCS. Amerykanie wybrali kaliber 57 mm, kosztem 76-mm armat, po analizie spektrum obecnych i przyszłych zagrożeń, a także takich czynników jak masa salwy, łatwość integracji ze strukturą okrętu czy potencjał niszczenia małych celów powietrznych / Zdjęcie: BAE Systems Bofors

Armata 57 Mk3 została opracowana przez pod koniec lat 1990. Zintegrowano ją z cyfrowym interfejsem kierowania ogniem, wysoce wydajną amunicją programowalną 3P (pre-fragmented, programmable, proximity fused: ze wstępnie naciętymi odłamkami, programowalną, z zapalnikiem zbliżeniowym), co zapewnia systemowi elastyczność operacyjną i możliwość rażenia dowolnych celów, również za zasłonami terenowymi. System powstaje zarówno w Karlskonie, w Szwecji, jak i w zakładach BAE Systems w Louisville, w stanie Kentucky w USA – gdzie jest znany pod oznaczeniem Mk 110.

Meksyk i Szwecja były pierwszymi odbiorcami armat 57 Mk3. Otrzymały to uzbrojenie w 2000. Łącznie nowym i istniejącym odbiorcom sprzedano już 91 systemów 57 w wersji Mk3. W tym gronie znajdują się m.in. marynarki wojenne Finlandii (4 szt.), Szwecji (8), Malezji (6), Meksyku (9), Brunei (4), Kanady (14).

Armaty Mk 110 są wykorzystywane operacyjnie na jednostkach US Navy typu LCS (do tej pory zakupiono 32 systemy) i na flagowych okrętach Straży Wybrzeża typu National Security Cutter (Legend, 12 systemów). Armatę wybrano również dla projektu okrętów patrolowych OPC Straży Wybrzeża USA (25 szt.), są też preferowanym uzbrojeniem dla fregat przyszłości US Navy, czyli FFG(X) (20 szt.). 


Drukuj Góra