Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjska broń dla Mali

Przemysł zbrojeniowy, 26 marca 2013

Rosja dostarczy ministerstwu obrony Mali ok. 3 tys. karabinków AK-103. Wartość umowy szacuje się na ponad 1 mln USD.

26 lutego br. do Mali pod dowództwem ppłk. Adama Jangrota wyleciała pierwsza grupa polskich żołnierzy. PKW w Mali będzie liczył 20 instruktorów / Zdjęcie: MON

Umowa na produkowane przez koncern Iżmasz karabinki automatyczne do amunicji 7,62 mm x 39 została podpisana we wrześniu 2012. Według powołującej się na źródła rządowe agencji prasowej Interfax, rząd Mali poza AK-103 chciał kupić również śmigłowce i pojazdy opancerzone. Informacje te potwierdził dyrektor generalny Rosoboronexportu, Anatolij Iskalin, który powiedział jednak, że jego koncern dostarcza rządowi Mali tylko karabinki kalibru 7,62 mm. Dodał także, że wszystkie dostawy są przekazywane siłom, które stoją po stronie władz w Bamako.

W styczniu 2012 w tym kraju rozpoczęła się rebelia Tuaregów stanowiących większość ludności północnej części Mali. Z czasem w szeregach opozycji przewagę zyskali islamiści. Ich powstrzymanie, a później odbicie większości miejscowości na północy kraju należy zawdzięczać przede wszystkim Francuzom, którzy zaangażowali się w konflikt od stycznia 2013 (Pierwszy zabity Francuz w Mali, 2013-01-14, Zapowiedź wycofania Francuzów z Mali, 2013-03-09).

W lutym 2013 wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton wezwała Rosję do udziału w misji szkoleniowej w Mali. Rosja jednak odmówiła powołując się na brak stosownego porozumienia pomiędzy Moskwą i Brukselą. W 2008 nie doszło bowiem do podpisania umowy o współpracy w zakresie wspólnych operacji wojskowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.