Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Afera szpiegowska w Arabii Saudyjskiej

Strategia i polityka, 27 marca 2013

Saudyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych potwierdziło wczoraj, że rozbita w zeszłym tygodniu komórka szpiegowska działała na zlecenie irańskich służb wywiadowczych. Teheran zaprzeczył tym doniesieniom.

W przeszłości powiązane z Teheranem grupy demaskowano m.in. w Kuwejcie i Jemenie. Na zdjęciu rzecznik saudyjskiego resortu spraw wewnętrznych, Mansour Turki, w czasie jednej z konferencji prasowych poświęconych rozbitej kilka dni wcześniej siatce szpiegów / Zdjęcie: Arab News

Do rozbicia 18-osobowej siatki szpiegowskiej doszło w zeszłym tygodniu. Saudyjskie służby kontrwywiadowcze aresztowały 16 Saudyjczyków, Irańczyka i obywatela Libanu. Do zatrzymań miało dojść w Mekce, Medynie i Rijadzie, a także na terenie w dużej mierze zamieszkałej przez szyicką mniejszość Prowincji Wschodniej.

Pierwotne doniesienia, jakoby aresztowani byli powiązani z irańskimi służbami wywiadowczymi, zostały potwierdzone wczoraj. W cytowanym przez saudyjską agencję prasową (SPA) oświadczeniu ministerstwa spraw wewnętrznych poinformowano, że zatrzymane osoby zbierały dane na temat kluczowych elementów infrastruktury państwa (w tym systemu energetycznego) na zlecenie Teheranu. Irańskie władze zaprzeczyły tym informacjom jeszcze w zeszłym tygodniu, oskarżając jednocześnie Rijad o wykorzystywanie faktu rzekomo rozbitej komórki szpiegowskiej w regionalnych rozgrywkach politycznych.

Rozbicie przez Saudów irańskiej komórki szpiegowskiej nie powinno stanowić zaskoczenia. Ze względu na odmienne interesy polityczne oraz różnice wyznaniowe, państwa te od wielu lat rywalizują ze sobą o prymat na bliskowschodniej arenie politycznej. Przejawia się to chociażby przez wspieranie odmiennych stron konfliktu wewnętrznego w Syrii (Kolejne zestrzelone Suchoje, 2013-02-14).

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt bliskiej współpracy polityczno-wojskowej Saudów z USA (Super Herculesy dla Arabii Saudyjskiej, 2012-11-10, 4 mld USD na modernizację F-15S, 2012-11-05). W przeszłości pojawiały się też nieoficjalne informacje, jakoby Rijad zgodził się na udostępnienie własnej przestrzeni powietrznej w przypadku ewentualnego nalotu izraelskiego lotnictwa wojskowego na irańskie instalacje nuklearne (Izrael kupi 10 tys. bomb precyzyjnych, 2012-12-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.