Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hiszpańskie Tigery już w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, 02 kwietnia 2013

Wysłane do Afganistanu hiszpańskie śmigłowce uderzeniowe Tiger od kilku dni znajdują się już na miejscu. Wiropłaty mają stanowić ochronę jednostek wojskowych tego państwa służących w ramach misji ISAF.

Jeden z hiszpańskich śmigłowców uderzeniowych Tiger wyładowywany w bazie w Heracie z pokładu transportowego An-124. Po Francji i Niemczech, Hiszpania jest 3. państwem, które zdecydowało się na wysłanie do Afganistanu wiropłatów tego typu / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Wiropłaty, które przerzucono do Azji drogą lotniczą, wchodzą w skład 1. batalionu śmigłowców szturmowych hiszpańskich wojsk lądowych stacjonującego w bazie Coronel Sánchez Bilbao w Almagro (Ciudad Real) (Hiszpańskie Tigery w Afganistanie, 2013-03-27). Śmigłowce zostały przebazowane do Afganistanu w ramach wsparcia hiszpańskiego kontyngentu wojskowego misji ISAF w kluczowym momencie jego funkcjonowania, a więc stopniowej redukcji.

Od kilku dni wiropłaty znajdują się na terenie jednej z wysuniętych baz wojskowych (Forward Support Base) hiszpańskiego kontyngentu, zlokalizowanej w prowincji Herat. Wraz ze śmigłowcami, na miejsce został relokowany 32-osobowy zespół pilotów i mechaników.

Wiropłaty uzupełnią flotę lotniczą kontyngentu, dotychczas tworzoną przez CH-47 Chinook oraz AS532 Cougar. Według aktualnych założeń Madrytu, Tigery mają stacjonować w Afganistanie przez dwie rotacje. Ich wprowadzenie do służby pozwoli zmniejszyć obciążenie operacyjne włoskich A129 Mangusta, które w przeszłości były angażowane jako wsparcie lotnicze wojsk hiszpańskich.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra