Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hiszpańskie Tigery już w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, 02 kwietnia 2013

Wysłane do Afganistanu hiszpańskie śmigłowce uderzeniowe Tiger od kilku dni znajdują się już na miejscu. Wiropłaty mają stanowić ochronę jednostek wojskowych tego państwa służących w ramach misji ISAF.

Jeden z hiszpańskich śmigłowców uderzeniowych Tiger wyładowywany w bazie w Heracie z pokładu transportowego An-124. Po Francji i Niemczech, Hiszpania jest 3. państwem, które zdecydowało się na wysłanie do Afganistanu wiropłatów tego typu / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Wiropłaty, które przerzucono do Azji drogą lotniczą, wchodzą w skład 1. batalionu śmigłowców szturmowych hiszpańskich wojsk lądowych stacjonującego w bazie Coronel Sánchez Bilbao w Almagro (Ciudad Real) (Hiszpańskie Tigery w Afganistanie, 2013-03-27). Śmigłowce zostały przebazowane do Afganistanu w ramach wsparcia hiszpańskiego kontyngentu wojskowego misji ISAF w kluczowym momencie jego funkcjonowania, a więc stopniowej redukcji.

Od kilku dni wiropłaty znajdują się na terenie jednej z wysuniętych baz wojskowych (Forward Support Base) hiszpańskiego kontyngentu, zlokalizowanej w prowincji Herat. Wraz ze śmigłowcami, na miejsce został relokowany 32-osobowy zespół pilotów i mechaników.

Wiropłaty uzupełnią flotę lotniczą kontyngentu, dotychczas tworzoną przez CH-47 Chinook oraz AS532 Cougar. Według aktualnych założeń Madrytu, Tigery mają stacjonować w Afganistanie przez dwie rotacje. Ich wprowadzenie do służby pozwoli zmniejszyć obciążenie operacyjne włoskich A129 Mangusta, które w przeszłości były angażowane jako wsparcie lotnicze wojsk hiszpańskich.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.