Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakt na rozwój COBRY

Marynarka wojenna, 09 kwietnia 2013

BAE Systems otrzymało zlecenie na opracowanie prototypowego systemu wykrywania min oraz zapór zlokalizowanych na wodach przybrzeżnych.AN/DVS-1 Coastal Battlefield Reconnaissance and Analysis (COBRA) ma opierać się na systemach obserwacji pola walki zainstalowanych na bezzałogowych śmigłowcach MQ-8B Fire Scout, operujących z pokładów okrętów klasy LCS. Po wprowadzeniu do służby, ma on służyć do szybkiej detekcji min morskich i lądowych oraz systemów zapór mogących stanowić zagrożenie dla lądujących na plażach oddziałów USMC oraz operujących na wodach przybrzeżnych jednostek US Navy / Rysunek: BAE Systems

Zlecenie ma wartość 20 mln USD. Wykonawcą prac rozwojowych będzie BAE Systems Spectral Solutions zlokalizowane w Honolulu na Hawajach. Producent nie podał terminarza ich wykonania.

Zawarte porozumienie jest elementem realizacji programu AN/DVS-1 Coastal Battlefield Reconnaissance and Analysis (COBRA), rozwijanego przez Pentagon od lat 1990. Celem jest opracowanie praktycznych rozwiązań umożliwiających detekcję min morskich i lądowych oraz systemów zapór, zlokalizowanych na wodach przybrzeżnych i plażach, będących miejscem bezpośredniego zaangażowania operacyjnego jednostek US Navy i Korpusu Piechoty Morskiej USA (USMC).

COBRA ma opierać się na nowoczesnych systemach obserwacji pola walki, zainstalowanych na bezzałogowych śmigłowcach MQ-8B Fire Scout. Mają one operować z pokładów okrętów klasy LCS.

Program podzielony został na 3 fazy rozwojowe (Block I, II i III). Każda z nich koncentruje się na opracowaniu uzupełniających się nawzajem rozwiązań technologicznych, umożliwiających wykrywanie potencjalnych zagrożeń w różnych warunkach operacyjnych.

Z tego względu np. faza pierwsza ogranicza się głównie do działań w warunkach dziennych. Opracowywane rozwiązania mają używać laserowych środków detekcji i zapewniać operatorom możliwość pracy w trybie 24-godzinnym.

Obecnie trwa montaż partii niskoseryjnej pierwszej fazy rozwojowej (Block I). Za realizację tego zadania odpowiada Arete Associates, działające w ramach zlecenia Pentagonu z 2011 o wartości ok. 26,5 mln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.