Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HMAS Choules wyszedł w morze

Marynarka wojenna, 12 kwietnia 2013

Okręt marynarki wojennej Australii typu Bay, HMAS Choules (L100), wyszedł w morze po zakończeniu 10-miesięcznej naprawy elementów układu pędnego.HMAS Choules (L100) ma 176 m długości i 26,4 szerokości. Jego wyporność wynosi 16 190 t. Rozwija prędkość do 18 w, a jego zasięg wynosi 15 tys. km przy prędkości 15 w. Załogę okrętu stanowi 158 oficerów i marynarzy. Jest on w stanie zabrać na pokład 356 żołnierzy (w razie pilnej potrzeby operacyjnej liczba ta wzrasta do 700) oraz np. do 32 czołgów M1A1 Abrams, czy 150 samochodów ciężarowych. Jego hangar jest w stanie pomieścić 2 ciężkie śmigłowce / Zdjęcie: MO Australii

HMAS Choules to jeden z australijskich okrętów desantowych. Za kwotę 65 mln GBP został odkupiony od brytyjskiej Royal Navy (w jej ramach operował jako RFA Largs Bay) w kwietniu 2011 (A jednak Australia, 2011-04-08). Po wprowadzeniu kilku drobnych modyfikacji, jednostka rozpoczęła serię ćwiczeń morskich, mających przetestować jej rzeczywisty potencjał operacyjny oraz pozwolić na doszkolenie i zgranie załogi (Pierwsze ćwiczenia HMAS Choules, 2012-03-22).

Problemy HMAS Choules rozpoczęły się w czerwcu 2012. W chwili, gdy okręt znajdował się w drodze do wybrzeży północno-zachodniego stanu Queensland w celu wzięcia udziału w ćwiczeniach Exercise Hamel, uszkodzeniu uległ jeden z transformatorów diesel-elektrycznego układu pędnego jednostki.

W wyniku powstałej usterki okręt został wycofany z czynnej służby na okres 10 miesięcy. W trakcie prac naprawczych, dowództwo marynarki wojennej zadecydowało o wymianie wszystkich 6 transformatorów zainstalowanych na HMAS Choules. Koszt procesu szacuje się na 10 mln USD.

Po zakończeniu serii testów oraz ponownej ocenie przydatności operacyjnej, HMAS Choules wyszedł dzisiaj w morze. W najbliższym czasie jednostka weźmie udział w serii mniejszych ćwiczeń morskich, mających utwierdzić Canberrę w przekonaniu o przezwyciężeniu problemów z układem pędnym. Następnie okręt zostanie zaangażowany w australijsko-amerykańskie ćwiczenia Exercise Talisman Sabre 13, które odbędą się od 15 lipca do 5 sierpnia br. u wybrzeży Queensland.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.