Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chiny i Rosja kontra NATO

Strategia i polityka, 22 kwietnia 2013

Według sztokholmskiego instytutu SIPRI, wydatki militarne USA ograniczono w 2012 o 6%. W tym samym czasie budżety wojskowe Chin i Rosji zwiększyły się odpowiednio o 7,8 oraz 16%.

Niedawne przygotowania wojsk rosyjskich do tegorocznej defilady z okazji zakończenia II wojny światowej, obchodzonej w Moskwie 9 maja. Na zdjęciu transportery BTR-80A. Rosja konsekwentnie zwiększa swoje wydatki wojskowe, w celu unowocześnienia wyposażenia swoich sił zbrojnych. Jest obecnie jednym z nielicznych krajów, które notują wzrost przekraczający 10% rocznie / Zdjęcie: MO Rosji

Analitycy SIPRI szacują, że wydatki wojskowe całego świata w 2012 wyniosły 1,75 bln USD, czyli o ok. 0,5% mniej niż rok wczesniej. Z sumy tej ok. bilion przypada na USA i sojuszników z NATO. Jednak to właśnie Waszyngton ograniczył swój budżet obronny o ok. 6%, do kwoty 682 mld USD (Amerykańska bieda, 2013-01-17). Jednocześnie – po raz pierwszy od zakończenia Zimnej Wojny – amerykański udział w światowych wydatkach wojskowych spadł poniżej 40%.

Ograniczenie budżetów państw zachodnich to bezpośredni wynik zmniejszenia zaangażowania militarnego w Afganistanie (mechanizm ten dotyczy także innych uczestników operacji, m.in. Australii). Z drugiej strony należy spodziewać się dalszych ograniczeń, głównie za sprawą kryzysu budżetu federalnego USA i w krajach Unii Europejskiej.

Na tym tle da się zauważyć szybkie tempo zbrojeń w państwach, które zajmują 2. i 3. miejsce po USA w światowym rankingu. Chiny w 2012 zwiększyły budżet wojskowy o 7,8%, co dało w efekcie równowartość 166 mld USD. Jeszcze szybsze tempo, bo aż 16% wzrostu, zanotowała Rosja (Budżet obronny FR, 2011-11-24). Jej ubiegłoroczny preliminarz wyceniono na prawie 91 mld USD. Dodajmy jednak, że wielu ekspertów uważa, iż prawdziwe wydatki Państwa Środka są o wiele wyższe (Chiny podwoją wydatki do 2015?, 2012-02-15).

Biorąc pod uwagę poszczególne regiony świata, największy wzrost sum na obronność (o 8,4%) odnotowano na Bliskim Wschodzie. Przełożyło się to na ok. 100 mld USD, z czego aż 56,7 mld przypadło na Arabię Saudyjską. Autorzy raportu zwrócili też uwagę na ponad 4-procentowy wzrost w Ameryce Łacińskiej, generowany głównie przez Paragwaj (43%), Wenezuelę (42%) i zmagający się z kartelami narkotykowymi Meksyk (9,7%).

Należy jednak pamiętać, że szacunki SIPRI różnią się – często nawet znacznie – od opracowań innych ośrodków analitycznych. Odmienności wynikają z innej metodologii obliczania wydatków wojskowych poszczególnych państw. Przede wszystkim dotyczy to przeliczania budżetów narodowych na dolary, ale także inflacji, klasyfikowania wydatków formacji paramilitarnych czy na badania naukowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.