Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bahamy wzmacniają marynarkę wojenną

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 23 kwietnia 2013

Holenderska Damen Shipyards Group i ministerstwo obrony Bahamów podpisały list intencyjny w sprawie rozbudowy potencjału operacyjnego marynarki wojennej tego państwa.

Jednym z 2 typów zamówionych patrolowców jest Stan Patrol 4207 (na zdjęciu w barwach straży przybrzeżnej Albanii). Okręt ma 42,8 m długości i 7,1 m szerokości. Rozwija prędkość rzędu 25-30 w. Jego zasięg, przy prędkości 12 w, wynosi 4537 km. SPa 3007 jest od niego krótszy o ok. 12 m (przy identycznej szerokości). Cechuje się zasięgiem 3 704 km przy prędkości 10 w / Zdjęcie: Damen

Potencjalne zlecenie dotyczy dostawy 8 jednostek patrolowych 2 typów: Stan Patrol 4207 i Stan Patrol 3007. Dodatkowo i zamówienie przewiduje montaż okrętu logistycznego (RoRo) Stan Lander 5612, o długości 57 m i szerokości 11,9 m, zdolnego transportu ładunku o łącznej masie 615 t. Zakłada się też modernizację obecne eksploatowanych 2 dużych kutrów patrolowych typu Bahamas, które rozpoczęły służbę w 1999 (ich dopełnieniem są 3 łodzie patrolowe typu Protector). Pozwoli to wydłużyć ich resurs o kilka lat.

Ostatnim elementem jest rozbudowa instalacji portowych na wyspach: New Providence, Ragged Island, Great Inagua i Grand Bahama. Większość prac inżynieryjnych ma dotyczyć pierwszego obiektu. Zakłada się m.in. budowę 2 nabrzeży długości 395 m i 170 m oraz basenu portowego o głębokości 4,5 m. Większość prac związanych z tym projektem ma zostać zrealizowana przez lokalnych podwykonawców, działających pod kontrolą holenderskiej grupy stoczniowej.

Większość prac inżynieryjny ma dotyczyć instalacji portowej Coral Harbour na wyspie New Providence. Mają się one koncentrować przede wszystkim na budowie 2 nabrzeży oraz basenu portowego o głębokości 4,5 m. W celu realizacji tego zadania Damen ma nawiązać współpracę ze specjalizującą się w tego typu usługach holenderską Van Oord / Rysunek: Damem

Zakładając, że list intencyjny zaowocuje podpisaniem finalnej umowy, pierwszy z zakontraktowanych okrętów powinien trafić do odbiorcy już w 2014. Ich wprowadzenie do służby ma pozwolić władzom Bahamów na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa kontrolowanych przez nie wód. Jest to tym bardziej istotne, że akweny te stanowią dużą atrakcję turystyczną oraz są ważnymi obszarem połowu ryb. Ich ochrona jest ma więc priorytetowy znaczenie z punktu widzenia gospodarki państwa.

Siły zbrojne Bahamów – kraju o lądowej powierzchni województwa śląskiego a składającego się z ok. 3 tys. wysp zamieszkałych przez ok. 350 tys. osób – reprezentuje wyłącznie marynarka wojenna, licząca ok. tys. żołnierzy, z czego połowa służy w batalionie piechoty morskiej. Roczny budżet wynosi ok. 50 mln USD, co przekłada się na ok. 0,7% PKB. Stwarza to znaczne możliwości jego zwiększenia i sfinalizowania kontraktu z Damen. Mimo, że strony nie podały żadnych konkretnych liczb (także ze względu na wstępny etap rozmów), można szacować jej wartość na kilkadziesiąt mln USD. Pewną wskazówką może być fakt, że budowane w Meksyku patrolowce typu 4207 kosztowały 9 mln USD za egz.


Drukuj Góra