Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

INS Viraat jeszcze przez 3 lata

Marynarka wojenna, 29 kwietnia 2013

Jedyny obecnie indyjski lotniskowiec, INS Viraat (R 22), pozostanie w służbie jeszcze przez co najmniej 3 lata. Obecnie okręt przechodzi remont i prace mające na celu przedłużenie resursu.Stałe utrzymywanie przez Indie w linii przynajmniej jednego lotniskowca (na zdjęciu INS Viraat) jest istotne z punktu widzenia nowych wyzwań operacyjnych, przed jakimi staje indyjska marynarka wojenna. Są one związane z toczoną z ChRL rywalizacją strategiczną na wodach Oceanu Indyjskiego / Zdjęcie: US Navy

INS Viraat pozostaje w służbie od 54 lat, w tym od 1987 w strukturach marynarki wojennej Indii. Wcześniej służył w Royal Navy jako HMS Hermes. Od jesieni 2012 jednostka poddawana jest remontowi, mającemu przedłużyć jej resurs przynajmniej o kilka lat (Indie bez lotniskowca, 2013-03-11).

Potencjał operacyjny okrętu był w ostatnich latach poddawany coraz większej krytyce. Jego utrzymanie w linii jest jednak konieczne do czasu wprowadzenia do służby INS Vikramaditya (ex-Admirał Gorszkow). Jednostka, która pierwotnie miała zostać przekazana Indiom w grudniu 2012, poddawana jest obecnie serii testów (Nie będzie odszkodowania za INS Vikramaditya?, 2013-03-29). Mają one upewnić konstruktorów o rozwiązaniu zeszłorocznych problemów technicznych, wykrytych w trakcie jesiennych prób morskich (Naprawa INS Vikramaditya, 2013-01-25).

Wydłużenie resursu INS Viraat co najmniej o wspomniane 3 lata jest tym istotniejsze, że wciąż niepewny jest terminarz wdrażania do służby 2 rodzimych lotniskowców, INS Vikrant i INS Vishal (Kolejny indyjski lotniskowiec opóźniony, 2012-10-15). Program ich projektowania oraz budowy odnotował już w przeszłości kilkukrotne opóźnienie. Napotkane problemy techniczne zmusiły nawet konstruktorów do podjęcia decyzji o przeprojektowaniu drugiego ze wspomnianych okrętów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.