Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zdalne odpalenie uzbrojenia Reapera z terenu W. Brytanii

Lotnictwo wojskowe, 03 maja 2013

Operatorzy Royal Air Force kierujący działaniami bsl Reaper z terenu W. Brytanii dokonali pierwszego odpalenia uzbrojenia w Afganistanie.Od 2007 brytyjskie Reapery stacjonujące w Afganistanie wylatały łącznie 45 tys. h, zrzucając ponad 380 bomb i pocisków / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Brytyjski resort obrony potwierdził, że jeden z bezzałogowych statków latających General Atomics MQ-9 Reaper, kierowany przez operatorów ze składu 13. eskadry RAF, znajdujących się w bazie Waddington, odpalił uzbrojenie podczas misji wsparcia ogniowego brytyjskich jednostek, wykonujących zadania w Afganistanie.  

Według tygodnika Flight International akcja miała miejsce najprawdopodobniej 30 kwietnia, jednak Londyn nie udzielił dodatkowych wyjaśnień ze względów bezpieczeństwa.  

Od końca 2007 brytyjskie Reapery były kierowane przez operatorów z 39. eskadry RAF, przebywających na terenie USA w bazie Creech w Newadzie. Od ponad tygodnia działania takie realizowane są również z bazy Waddington. 

Reaper może przenosić dwie 227-kg bomby kierowane laserowo Raytheon GBU-12 Paveway i 4 pociski powietrze-powierzchnia Lockheed Martin AGM-114 Hellfire. Obecnie Royal Air Force dysponują 5 bsl tego typu. Stacjonują one w Afganistanie na lotnisku Kandahar, prowadząc działania wywiadowcze, identyfikacji i rozpoznania.

W ramach pilnej potrzeby operacyjnej Londyn zamówił jeszcze 5 Reaperów, które wkrótce wejdą do służby (Zamówienie na kolejne Reapery, 2012-11-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.