Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ATR 72-600 dla marynarki wojennej Turcji

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 09 maja 2013

Alenia Aermacchi i rząd Turcji zawarły umowę na dostawę 8 samolotów ATR 72-600. Jest to poprawka do wcześniejszego porozumienia w sprawie zakupu 10 ATR 72-500.Wizja morskiego samolotu patrolowego Meltem 3  / Rysunek: Alenia Aermacchi

Umowa zawarta pomiędzy włoskim przedsiębiorstwem i Savunma Sanayii Mustesarliginin (SSM, Podsekretariatem Przemysłu Zbrojeniowego) dotyczy dostawy 2 wielozadaniowych ATR 72-600 TMUA (Turkish Maritime Utility Aircraft) i 6 morskich patrolowych ATR 72-600 TMPA (Turkish Maritime Patrol Aircraft). Ich odbiorcą będzie marynarka wojenna Turcji.

Zmiana spowodowana jest zakończeniem produkcji samolotów ATR 72-500. W lipcu 2005 Turcja zamówiła 10 ATR 72-500 w wersji ZOP za sumę 180 mln Euro. Obecnie w zakładach Alenia Aermacchi w Neapolu-Capodichino prowadzona jest modyfikacja 2 ATR 72-600 do wersji TMUA. Zostaną one przekazane Turkom w czerwcu i lipcu br. Ich przeznaczeniem będzie transport osób i ładunków.

6 ATR 72-600 TMPA, nazwanych Meltem 3, wyposażonych będzie w dostarczony przez Thalesa AMASCOS  (Airborne Maritime Situation & Control System), umożliwiający wykrywanie, śledzenie i identyfikację zagrożeń, zapewniający łączność i świadomość sytuacyjną w czasie rzeczywistym. Inne elementy ich wyposażenia to m. in.  łącze informacyjne Link 16 i układ automatycznej wymiany danych między statkami (AIS). Samoloty będą przystosowane do przenoszenia rożnych typów uzbrojenia, w tym lekkich torped Mk 54, na dwóch pylonach na burtach kadłuba.

Do ich zadań należeć będzie poszukiwanie i identyfikacja jednostek nawodnych, misje poszukiwawczo-ratownicze, zwalczanie przemytu i aktów piractwa, wykrywanie skażeń środowiska naturalnego, patrolowanie wód przybrzeżnych, łowisk i wyłącznych stref ekonomicznych  oraz zwalczanie okrętów podwodnych.

Przebudowaniem ATR 72-600 do wersji TMPA zajmują się zakłady TAI w Akinci. Pierwszy samolot dostarczono tam w ubiegłym miesiącu. Za integrację wyposażenia odpowiada Thales.

Pierwszy ATR 72-600 TMPA zostanie dostarczony odbiorcy w lutym 2017, po uzyskaniu włoskiego Certyfikatu Typu. Pozostałych 5 dołączy do niego w 2018.


Drukuj Góra