Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ciężarówki dla Nowej Zelandii

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 maja 2013

Przedstawiciele Rheinmetall Defence poinformowali o otrzymaniu zlecenia od ministerstwa obrony Nowej Zelandii na dostawę ok. 200 samochodów ciężarowych MAN.

Zakontraktowane przez Nową Zelandię samochody ciężarowe (na zdjęciu HX 58) to wozy o masie: 6, 9 i 15 t oraz z napędem na wszystkie osie. Poza dopancerzeniem i instalacją mocowań dla uzbrojenia, wozy zostaną wyposażone m.in. w nowoczesne środki łączności / Zdjęcie: Rheinmetall Defence

Wartość porozumienia sięga blisko 109 mln USD (135 mln NZD). Jego realizacja ma rozpocząć się w połowie br. i trwać do końca 2014. Umowa zakłada dostawę ok. 200 samochodów ciężarowych w wersjach: dwu-, trzy- i czteroosiowej.

Zakontraktowane pojazdy mają występować w 10 różnych wersjach, w tym m.in. jako wywrotki czy wozy wsparcia technicznego wyposażone w żurawie i wciągarki, w odmianach 6-tonowej (4x4), 9-tonowej (6x6) i 15-tonowej (8x8). Po ich wprowadzeniu do służby zastąpią one obecnie wykorzystywane samochody Unimog i Mercedes, które mają za sobą kilkadziesiąt lat służby.

Za montaż i dostawę będzie odpowiadać australijska Rheinmetall MAN Military Vehicles Australia (RMMVA). Według informacji producenta, poza zakupem samych wozów o wartości 113 mln NZD, zawarte porozumienie przewiduje ok. 22 mln NZD na panele opancerzenia, punkty mocowania uzbrojenia i inne wyposażenie specjalistyczne, a także na pakiet wsparcia technicznego i szkoleniowego. Trening załóg rozpocznie się jeszcze w połowie br., kiedy do Nowej Zelandii dotrze pierwsza transza ciężarówek przeznaczonych specjalnie do tego celu.

Zakup 200 samochodów ciężarowych MAN to dla liczących ok. 8,6 tys. żołnierzy nowozelandzki sił zbrojnych to istotne przedsięwzięcie (2,2 mld USD nowozelandzkiego budżetu, 2012-05-30), wpisujące się w szerszy program modernizacji technicznej, realizowany mimo niesprzyjającej sytuacji finansów publicznych. Najnowszy preliminarz – na 2013/2014 – przewiduje kolejne, niewielkie ograniczenie wydatków wojskowych, z 2,9 do 2,87 mld NZD. Oszczędności związane są jednak głównie z wycofywaniem kontyngentu z Afganistanu (Mniej Nowozelandczyków w Afganistanie, 2013-02-18).

Ogłoszone zamówienie jest kolejnym otrzymanym w ostatnim czasie przez niemieckiego producenta, a dotyczącym samochodów ciężarowych MAN. W ostatnich dniach kwietnia koncern informował o zleceniu na ciężkie wozy wsparcia technicznego złożone przez ministerstwo obrony Danii (Wozy wsparcia technicznego dla Danii, 2013-04-29). Z kolei w 2011 kontrakt na 12 ciągników siodłowych HX 81 zawarła z Rheinmetallem niemiecka Bundeswehra (Opancerzone ciągniki Bundeswehry, 2011-12-13). Ponadto, w czerwcu strona niemiecka dostarczy ostatnią transzę z 7 500 ciężarówek zakontraktowanych w przeszłości przez Wielką Brytanię.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.