Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ciężarówki dla Nowej Zelandii

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 maja 2013

Przedstawiciele Rheinmetall Defence poinformowali o otrzymaniu zlecenia od ministerstwa obrony Nowej Zelandii na dostawę ok. 200 samochodów ciężarowych MAN.

Zakontraktowane przez Nową Zelandię samochody ciężarowe (na zdjęciu HX 58) to wozy o masie: 6, 9 i 15 t oraz z napędem na wszystkie osie. Poza dopancerzeniem i instalacją mocowań dla uzbrojenia, wozy zostaną wyposażone m.in. w nowoczesne środki łączności / Zdjęcie: Rheinmetall Defence

Wartość porozumienia sięga blisko 109 mln USD (135 mln NZD). Jego realizacja ma rozpocząć się w połowie br. i trwać do końca 2014. Umowa zakłada dostawę ok. 200 samochodów ciężarowych w wersjach: dwu-, trzy- i czteroosiowej.

Zakontraktowane pojazdy mają występować w 10 różnych wersjach, w tym m.in. jako wywrotki czy wozy wsparcia technicznego wyposażone w żurawie i wciągarki, w odmianach 6-tonowej (4x4), 9-tonowej (6x6) i 15-tonowej (8x8). Po ich wprowadzeniu do służby zastąpią one obecnie wykorzystywane samochody Unimog i Mercedes, które mają za sobą kilkadziesiąt lat służby.

Za montaż i dostawę będzie odpowiadać australijska Rheinmetall MAN Military Vehicles Australia (RMMVA). Według informacji producenta, poza zakupem samych wozów o wartości 113 mln NZD, zawarte porozumienie przewiduje ok. 22 mln NZD na panele opancerzenia, punkty mocowania uzbrojenia i inne wyposażenie specjalistyczne, a także na pakiet wsparcia technicznego i szkoleniowego. Trening załóg rozpocznie się jeszcze w połowie br., kiedy do Nowej Zelandii dotrze pierwsza transza ciężarówek przeznaczonych specjalnie do tego celu.

Zakup 200 samochodów ciężarowych MAN to dla liczących ok. 8,6 tys. żołnierzy nowozelandzki sił zbrojnych to istotne przedsięwzięcie (2,2 mld USD nowozelandzkiego budżetu, 2012-05-30), wpisujące się w szerszy program modernizacji technicznej, realizowany mimo niesprzyjającej sytuacji finansów publicznych. Najnowszy preliminarz – na 2013/2014 – przewiduje kolejne, niewielkie ograniczenie wydatków wojskowych, z 2,9 do 2,87 mld NZD. Oszczędności związane są jednak głównie z wycofywaniem kontyngentu z Afganistanu (Mniej Nowozelandczyków w Afganistanie, 2013-02-18).

Ogłoszone zamówienie jest kolejnym otrzymanym w ostatnim czasie przez niemieckiego producenta, a dotyczącym samochodów ciężarowych MAN. W ostatnich dniach kwietnia koncern informował o zleceniu na ciężkie wozy wsparcia technicznego złożone przez ministerstwo obrony Danii (Wozy wsparcia technicznego dla Danii, 2013-04-29). Z kolei w 2011 kontrakt na 12 ciągników siodłowych HX 81 zawarła z Rheinmetallem niemiecka Bundeswehra (Opancerzone ciągniki Bundeswehry, 2011-12-13). Ponadto, w czerwcu strona niemiecka dostarczy ostatnią transzę z 7 500 ciężarówek zakontraktowanych w przeszłości przez Wielką Brytanię.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.