Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa Zelandia oficjalnie wycofała się z Afganistanu

Strategia i polityka, 21 maja 2013

Nowa Zelandia praktycznie zakończyła już proces wycofywania wyposażenia kontyngentu stacjonującego w Afganistanie w ramach misji ISAF.

Większość z około 150-osobowego nowozelandzkiego kontyngentu ISAF stacjonowała w centralnej prowincji Bamian, gdzie operowała w ramach utworzonego w styczniu 2003 Provincial Reconstruction Team (PRT). Ogółem, w ramach natowskiej misji w Afganistanie służyło ponad 3 500 żołnierzy sił zbrojnych Nowej Zelandii.  W tym czasie Wellington straciło ich 10 i przeznaczyło na utrzymanie kontyngentu około 300 mln USD / Zdjęcie: MO Nowej Zelandii

O przedwczesnym wycofaniu swoich wojsk z Afganistanu władze Nowej Zelandii zadecydowały jesienią 2012 (Nowa Zelandia oficjalnie rejteruje, 2012-09-03, Nowa Zelandia zrejteruje z Afganistanu?, 2012-08-21). Wówczas też rozpoczął się powolny proces redukcji nowozelandzkiego kontyngentu, tak pod względem zadań operacyjnych, jak i wyposażenia. Towarzyszyła mu postępująca współpraca z lokalnymi siłami bezpieczeństwa, stopniowo przejmującymi coraz większą odpowiedzialność za sytuację w regionie centralnej prowincji Bamian.

Symbolicznym momentem w redukcji nowozelandzkiego kontyngentu było kwietniowe zakończenie funkcjonowania New Zealand Provincial Reconstruction Team (NZPRT), będącej główną osią zaangażowania Wellington w Afganistanie. Z kolei przed kilkoma dniami do kraju powrócili ostatni członkowie zespołu odpowiedzialnego za spakowanie i odesłanie do Nowej Zelandii wyposażenia misji.

Wycofywany do kraju sprzęt zajął 100 samochodów ciężarowych oraz 35 samolotów transportowych C-130H Hercules (na zdjęciu część wyposażenia oczekująca jeszcze na transport powrotny na terenie bazy lotniczej Bagram). W transporcie wyposażenia drogą powietrzną udział brały statki powietrzne wojsk lotniczych Nowej Zelandii (40. eskadry RNZAF), USA i Australii. 

Warto zaznaczyć, że pomimo oficjalnego wycofania nowozelandzkiego kontyngentu, jeszcze przez co najmniej rok państwo to będzie obecne w Afganistanie (Mniej Nowozelandczyków w Afganistanie, 2013-02-18). 8 instruktorów, 12 żołnierzy w dowództwie sił specjalnych ISAF, 3 kolejnych działających w ramach dowództwa misji ISAF, 3 członków pomniejszonego zespołu PRT oraz jeden współpracownik misji ONZ, odpowiadać będzie za wsparcie pozostałych państw członkowskich natowskiej misji oraz pomoc w podnoszeniu potencjału operacyjnego miejscowych sił bezpieczeństwa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra