Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Komandosi pod Wawelem

Wojska lądowe, 26 maja 2013

Wczoraj żołnierze Wojsk Specjalnych świętowali w centrum Krakowa, po raz pierwszy w swojej sześcioletniej historii – publicznie.

Święto Wojsk Specjalnych po raz pierwszy odbywało się w tak uroczystej oprawie. Na zdjęciu poczty sztandarowe wszystkich jednostek podlegających DWS

Święto Wojsk Specjalnych stało się jedną z niewielu okazji, aby przybliżyć szerokiej publiczności specyfikę działań formacji takich jak JWG (GROM, GROM w grze, 2012-09-27, Termobaryczny GROM, 2010-12-24), JWF (Formoza), JWK (Komandosów), JWN (Nil; Nowa jednostka wojsk specjalnych, 2009-09-06) i JWA (Agat; Agat powraca, 2011-03-28, Agat sformowany, 2011-07-06). Licznie zgromadzeni widzowie mieli szansę zapoznać się z ekwipunkiem wyposażeniem i uzbrojeniem poszczególnych formacji podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych (DWS, Nowa siedziba DWS, 2008-12-03).  

Gen. Piotr Patalong, Dowódca Wojsk Specjalnych oraz Robert Kupiecki, podsekretarz stanu w MON, odznaczyli zasłużonych żołnierzy sił specjalnych. Jednym z odznaczonych był gen. Frank J. Kisner, dowodzący w NATO Special Operations Headquarters, który gościł w Krakowie podczas konferencji Beyond Neptun Spear, poświęconej przyszłości sił specjalnych

Obchody rozpoczęły się uroczystą zbiórką oraz apelem u stóp Wawelu, na placu Wielkiej Armii Napoleona. Prócz licznie zgromadzonych żołnierzy w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz (min. podsekretarz stanu w MON Robert Kupiecki, wojewoda małopolski Jerzy Miller i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski) oraz zagraniczni goście konferencji sił specjalnych Beyond Neptune Spear (Beyond Neptune Spear, czyli krakowski zjazd specjalsów, 2013-05-25). Święto stało się okazją do odznaczenia i wyróżnienia zasłużonych żołnierzy.

Pokazy rozpoczęły się przelotem formacji 8 samolotów PZL-130 Orlik. Następnie przeleciały statki powietrzne używane przez komandosów – C-130 Hercules, C295M i M28 Bryza.

Komandosi JWF zabezpieczali z wody kolegów z JWK i JWA wykonujących pokazowy szturm na obiekt lądowy

Komandosi JWF zaprezentowali dynamiczne podejmowanie nurków z wody do szybkich łodzi. Kolejnym elementem pokazów były skoki do Wisły żołnierzy na spadochronach szybujących, zabezpieczane z wody przez Formozę. Później żołnierze JWK desantowali się wraz z łodzią ze śmigłowca Mi-17.

Najbardziej złożonym zadaniem wykonywanym podczas szkolenia był jednoczesny szturm z powietrza i wody na poruszający się statek / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski

Jednym z najbardziej widowiskowych elementów było przejęcie płynącej jednostki. Statek został zaatakowany równocześnie z wody i z powietrza. Akcja wykonana w zakolu Wisły spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem licznie zgromadzonych widzów.

Na zakończenie komandosi ze wszystkich formacji zaprezentowali szturm na lądzie, pokazując walkę w warunkach miejskich.

Tego typu pokazy, przeprowadzone w centrum miasta siłami wszystkich jednostek specjalnych nie miały dotychczas precedensu. Znamiennym jest fakt, że obserwujący je zagraniczni oficerowie, a zwłaszcza reprezentujący NATO SOF oraz USSOCOM wyrażali się pochlebnie na temat polskich komandosów. Całość pokazów została zaklasyfikowana jako otwarte dla publiczności szkolenie wybranych elementów operacji specjalnych (Parlamentarzyści w DWS, 2012-06-14; Rola Wojsk Specjalnych, 2013-01-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.