Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Miliardowe straty z powodu cen paliwa

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 24 kwietnia 2008

Amerykańskie Delta Air Lines i Northwest Airlines zanotowały łącznie w pierwszym kwartale tego roku 10,5 mld USD strat. Oficjalnym powodem jest wzrastająca cena paliwa.

Delta poinformowała o stracie w wysokości 6,39 mld, Nortwest - 4,1 mld USD. Sumowanie strat jest o tyle uzasadnione, że oba przedsiębiorstwa planują fuzję, w celu utworzenia największej linii lotniczej świata. Zapowiedziano to 14 kwietnia. Obaj przewoźnicy mają występować pod szyldem Delty (formalnie Delta kupi Northwest). Nowy podmiot będzie posiadał prawie 800 samolotów. Ma to doprowadzić do zwiększenia siatki połączeń oraz ograniczenia kosztów.

Obie linie w ciągu ostatnich lat podejmowały intensywne działania w celu uzyskania opłacalności, po kryzysie pierwszych lat obecnej dekady, łącznie z ogłoszeniem przez Deltę bankructwa i godzeniem się jej pilotów na poważne zmniejszenia płac.

Jeszcze w ubiegłym roku ta trudna polityka przynosiła pozytywne skutki. Delta zanotowała małą stratę. Jednak pierwsze 3 miesiące 2008 okazały się dla obu linii bardzo kosztowne. 10,5 mld USD strat to kwota wystarczająca na zakup ok. 80 samolotów pasażerskich. Powstanie tak dużej kwoty tłumaczone jest wzrastającymi ponad poprzednie przewidywania, cenami paliwa lotniczego w USA. Parę dni temu cena baryłki ropy naftowej przekroczyła 120 USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.