Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa broń strzelecka z Iranu

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 maja 2013

Rocznica wyzwolenia Chorramszachr była dla irańskiego ministerstwa obrony pretekstem do pokazania trzech nowych konstrukcji strzeleckich. Zademonstrowano pistolet Saed, karabinek Sarbaz i karabin wyborowy Mersad.

Przy okazji obchodów rocznicy odbicia miasta Chorramszachr z rąk irackich w 1982, ministerstwo obrony zademonstrowało kilka nowych konstrukcji strzeleckich. Na zdjęciu dobrze widoczny 5,56-mm karabinek Sarbaz. Nie jest to jeszcze model docelowy, gdyż brakuje mu wysuwanej kolby (na razie jest składana) oraz szyn montażowych

Z okazji 31. rocznicy wyzwolenia miasta Chorramszachr w ramach Operacji Jeruzalem/Bait-al-Mugaddas (w czasie wojny iracko-irańskiej od 26 października 1980 do 24 maja 1982 miejscowość pozostawała pod okupacja iracką) armia Iranu pokazała nową broń strzelecką i wyposażenie. Podczas ceremonii, w której udział brał minister obrony i zaopatrzenia wojskowego gen. Ahmad Szach Cheragi (Wahidi), ujawniono nowy pistolet samopowtarzalny, karabinek automatyczny i powtarzalny karabin wyborowy.

Powtarzalny karabin wyborowy Mersad. Broń ma uzupełnić uzbrojenie żołnierzy o ręcznie przeładowaną konstrukcję precyzyjną o większym zasięgu i celności, niż rosyjski SWD i jego lokalna kopia Nachdżir

Obok uzbrojenia pokazano też mundur maskujący żołnierza także w noktowizji. Oznacza to, że Irańczycy opanowali technologię poddawania materiału takiej obróbce, która nadaje barwnikom stosowanym do nadruku wzoru kamuflażowego taki skład, aby zapewniał im różne poziomy emisji promieniowanie podczerwonego. Ponadto zaprezentowano przeciwpancerną amunicję strzelecką 12,7 mm x 99. Ta ostatnia jest odpowiednikiem amerykańskich nabojów M903 SLAP z pociskiem podkalibrowym z twardym rdzeniem wolframowym w odrzucanym, plastykowym sabocie. Amunicja ta jest wykorzystywana w jednostrzałowych wielkokalibrowych karabinach wyborowych Steyr-Mannlicher HS .50 (800 sprzedanych w 2005) oraz ich irańskich odpowiednikach, produkowanych lokalnie.

Pistolet Saed, kolejna irańska wariacja na temat SIG Sauera. Broń wyposażona została w zdublowane po obu stronach manipulatory, jest też celniejsza i lżejsza od wcześniejszego PC-9 ZOAF, o większej liczbie nabojów w magazynku. Na zdjęciu z podwieszoną pod szkielet w przedniej części latarką

Irańczycy zademonstrowali prototyp karabinka automatycznego Sarbaz (Żołnierz), będący zaprojektowaną lokalnie odmianą AKM do naboju 5,56 mm x 45. Podczas pokazu deklarowano, że broń w przyszłości zostanie wyposażona w kolbę o regulowanej długości i zestawy szyn montażowych. Na tych ostatnich mocowane będzie dodatkowe, produkowane na miejscu wyposażenie – celowniki optyczne i optoelektroniczne, latarki i laserowe wskaźniki celu. Jednak pokazano model podstawowy – 5,56-mm odpowiednik 7,62-mm karabinka KLF, czyli KL-7.62 ze składaną kolbą, jak w AKMS pod komorą zamkową, pozbawiony szyn, w nałożonym kamuflażu.

Podczas obchodów rocznicy pokazano nie tylko broń, ale też nowy mundur polowy, lepiej maskujący w podczerwieni / Zdjęcie: FARS

Według Irańczyków nowa broń ta ma maksymalnie wykorzystywać potencjał karabinka Kałasznikowa, zwiększając jego skuteczność w warunkach bojowych. Zdecydowano się rozwijać broń na bazie AKM, bowiem konstrukcja ta została najlepiej oceniona przez wojskowych użytkowników, ponadto jako KL-7.62 do naboju 7,62 mm x 39 jest już wytwarzana w Iranie.

Nowa 12,7-mm amunicja przeciwpancerna. Opracowano ją do karabinów wielkokalibrowych Sajad i HS .50

Kolejnym nowym modelem zaprezentowanym na festynie z okazji wyzwolenia był powtarzalny karabin wyborowy Mersad. To klasyczna konstrukcja kalibru 7,62 mm z czterotaktowym zamkiem w łożu z laminatu, bazująca na wytwarzanym w Iranie sztucerze myśliwskim Nachdżir. Kolba z chwytem pistoletowym i wycięciem pod kciuk strzelca, wyposażona w możliwość regulacji położenia stopki. Broń ma dwie uniwersalne szyny montażowe – w dolnej, przedniej części łoża, służący do mocowania dwójnogu oraz podobnej długości odcinek nad komorą zamkową do instalowania celownika optycznego lub noktowizyjnego. Broń ma samonośną lufę, dzięki czemu jest bardziej celna od dotychczas podstawowego karabinu wyborowego irańskich sił zbrojnych – samopowtarzalnego rosyjskiego SWD lub jego lokalnej kopii Nakir. W przyszłości ma trafić w ręce snajperów.

20-mm przeciwśmigłowcowa rusznica Arasz, opracowana w Iranie. Broń ideowo przypomina amerykański 12,7-mm karabin wielkokalibrowy Barrett M82A2 i kubański 14,5-mm model Mambi. Podobnie podczas strzelania część komory zamkowej znajduje się na ramieniu strzelca

Trzecią konstrukcją strzelecką był nowy pistolet samopowtarzalny Saed, zasilany amunicją 9 mm x 19. To wersja rozwojowa lokalnej kopii SIG Sauer P226, nazwanej w Iranie PC-9 ZOAF. Broń ma szkielet z uniwersalną szyną montażową w przedniej części, pozwalająca na montaż dodatkowego wyposażenia. Na prezentowanym pistolecie zamontowana była latarka.

Irańczycy obok broni do zwalczania wiropłatów stworzyli też prototyp 20-mm jednostrzałowej rusznicy przeciwpancernej Taktab w klasycznym układzie z kolbą. Ani Arasz, ani Taktab nie zostały oficjalnie przyjęte do uzbrojenia / Zdjęcia: iribnews.ir

Warto dodać, że nie jest to jedyna nowa broń ujawniona przez Iran. Kilka miesięcy temu zaprezentowano przeciwśmigłowcową, bezkolbową rusznicę Arasz kalibru 20 mm, zasilaną z 5-nabojowego pudełkowego magazynka. Jest opierana na ramieniu podczas strzelania, do prowadzenia ognia wykorzystywany jest też wysoki statyw. Irańczycy rozwijają też klasyczną, jednostrzałową konstrukcję Taktab do tego samego naboju. W połowie 2012 zaprezentowano 14,5-mm karabin przeciwsprzętowy Szacher (Irański Szaher kalibru 14,5 mm, 2012-10-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra