Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wstępne oferty na AJT: Czesi zrezygnowali

Lotnictwo wojskowe, 07 czerwca 2013

W piśmie do Inspektoratu Uzbrojenia MON, Ladislav Simek, prezes Aero Vodochody poinformował o rezygnacji z udziału w przetargu na samolot szkolenia zaawansowanego dla Sił Powietrznych. Czesi zapowiadają możliwość złożenia odwołania w związku z zaistniałą sytuacją.

Zdjęcie: Aero Vodochody

Prezes Simek zwrócił uwagę na kilka faktów, które jego zdaniem nie pozwoliły na udział w postępowaniu. Pierwszy związany jest z gwarancjami bankowymi, których forma nie jest zgodna z międzynarodowymi standardami i nie może być spełniona przez czeskie przedsiębiorstwo. Drugi wiąże się ze zbyt późnym wysłaniem zmian w treści przetargu. Przedstawiciele Aero Vodochody uznali, że kilka dni na przygotowanie zmodyfikowanej oferty było zbyt krótkim okresem. Wskazano też na niedokładności, a nawet sprzeczności w treści dokumentacji przetargowej.

Czesi stoją na stanowisku, że taka sytuacja nie chroni ich praw. Podkreślają też, że uczestniczyli we wcześniejszym postępowaniu, nie zgłaszając do niego zastrzeżeń. Obecnie rozpatrują możliwość złożenia odwołania. Jednak sprawa podjęcia odpowiednich kroków prawnych nie została jeszcze przesądzona.

Aero Vodochody wycofały się z poprzedniego przetargu na samolot LIFT w czerwcu 2011. Powodem było nie spełnienie przez L-159T1 sztywnego wymogu przetargu - posiadania układu sterowania lotem fly-by-wire (Czesi zrezygnowali, 2011-06-30). Według dostępnych informacji, obecnie MON nie stawia już tego żądania, zaś Czesi deklarują, że ich konstrukcja spełnia techniczne wymogi potencjalnego użytkownika.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.