Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kraby dla Danii?

Wojska lądowe, 15 czerwca 2013

Dania rozpoczęła procedurę zakupu 15 armatohaubic 155 mm, które mają zastąpić eksploatowane od 1965 systemy M109A3. Wśród faworytów są polskie Kraby z Huty Stalowa Wola.

Wśród faworytów duńskiego przetargu są polskie Kraby z Huty Stalowa Wola, której produkty z powodzeniem mogą rywalizować na światowych rynkach uzbrojenia z najlepszymi konstrukcjami w segmencie techniki artyleryjskiej. HSW uzyskała jednoznaczne poparcie MON w swych działaniach eksportowych / Zdjęcie: Wojska Lądowe

Według podstawowych informacji, Danish Defence Acquisition i Logistics Organization (DALO) zamierza nabyć 15 armatohaubic kal. 155 mm. Zastrzega sobie jednak możliwość ograniczenia zamówienia do 9 systemów lub rozszerzenia do 21. Systemy muszą być samobieżne, bez przesądzania o trakcji gąsienicowej lub kołowej (Zestawy artyleryjskie dla Danii, 2013-05-24).

Wymagany zasięg prowadzenia ognia to co najmniej 40 km przy 6 strzałach na minutę z wykorzystaniem następujących typów ładunków 155 mm M107, NM28, LU211, M825, M116, DM45A1, M4A1, M4A2 i M119A2. Duńczycy wymagają również, aby system miał możliwość zamontowania dodatkowego uzbrojenia (systemy samoobrony). Wytrzymałość opancerzenia powinna być na poziomie co najmniej 2 wg STANAG 4569, dla ochrony przed ostrzałem broni strzeleckiej, odłamkami pocisków artyleryjskich i wybuchem min.

System ma być obsługiwany przez maksymalnie 5 osób, które powinny być zabezpieczone przed oddziaływaniem broni masowego rażenia. Kabina pojazdu musi być wyposażona w klimatyzację zdolną do ogrzewania lub chłodzenia. DALO oczekuje również 10-letniego wsparcia technicznego i pakietu serwisowego.

Zainteresowani producenci mają czas na złożenie ofert do 17 czerwca. Po ocenie odpowiedzi, do końca lipca DALO wybierze trzech lub czterech producentów, z którymi będą prowadzone rozmowy do końca br. lub początku 2014. Podpisanie umowy przewidziano na połowę 2014.

Wśród potencjalnych dostawców systemu wymienia się BAE Systems Bofors z 155-mm systemem Archer, Krauss-Maffei Wegmann z 155-mm systemem PzH 2000, Nexter z samochodowym Caesarem i HSW z systemem Regina. Wartość duńskiego programu wyceniono w zależności od opcji na 66 mln Euro i 133 mln Euro.

W październiku 2012 dywizjonowy moduł ogniowy (DMO) Regina z HSW został przyjęty do eksploatacji przez 11. Mazurski Pułk Artylerii im Józefa Bema w Węgorzewie (Kraby dla 11. MPA, 2012-10-08). Teraz HSW, wspierana przez MON, szuka szans eksportowych dla swych wyrobów. Rozmowy prowadzone są nie tylko z Danią.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.