Indyjski program kosmiczny pozostaje w cieniu przedsięwzięć światowych potęg. Tymczasem wczoraj kraj ten ustanowił rekord ilości wyniesionych jednorazowo satelitów. Rakieta PSLV umieściła na orbicie 10 satelitów.
Mimo tego, to właśnie przy pomocy stosunkowo niewielkiej rakiety, ustanowiono rekord ilości wynoszonych satelitów. 28 kwietnia z kosmodromu Satish Dhawan Space Centre (SDSC) SHAR, w Sriharikota, wystrzelono rakietę PSLV C9 z aż 10 satelitami na pokładzie. To o dwa więcej, niż dotychczasowy rekord, ustanowiony przez Rosjan.
Oczywiście znaczenie takiego wydarzenia nie jest duże. To wynik wyjątkowego doboru wynoszonych obiektów, z których 8 to małe satelity – określane jako nanosatelity – powstałe w programach doświadczalnych kilku państw, w tym Kanady, Japonii, Niemiec i Danii (ten ostatni został zbudowany i będzie obsługiwany przez studentów Uniwersytetu Aalborg). Pozostałe dwa to indyjski satelita kartograficzny CARTOSAT-2A o masie 690 kg i mniejszy mini-satelita IMS-1 o masie 83 kg do badania spektrum elektromagnetycznego ziemi.
Istotne jest to, że Indie pokazały w ten sposób zdolność do przeprowadzenia skomplikowanego procesu umieszczenia na różnych orbitach aż 10 obiektów, niemal jednocześnie. W tym roku planowane jest przeprowadzenie z Sriharikoty jeszcze dwóch startów rakiet PSLV.