Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USS Enterprise w Newport News Shipyard

Marynarka wojenna, 21 czerwca 2013

Wycofany ze służby w grudniu 2012 atomowy lotniskowiec USS Enterprise (CVN 65) został odholowany do macierzystej stoczni Newport News, gdzie zostanie poddany procesowi dezaktywacji układu napędowego.

USS Enterprise (CVN 65) holowany do stoczni Newport News w Wirginii / Zdjęcie: NNS

Przypomnijmy, że po 51 latach służby USS Enterprise został wycofany z linii w 1 grudnia 2012 (USS Enterprise wycofany, 2012-12-03). Od tego czasu okręt znajdował się na terenie bazy morskiej US Navy w Norfolk w stanie Wirginia. Wczoraj jednostka została odholowana do macierzystej stoczni Newport News, należącej do Huntington Ingalls Industries (HII).

Na terenie stoczni okręt zostanie poddany procesowi usunięcia paliwa jądrowego oraz ostatecznego wygaszenia reaktorów. Związane z tym prace mogą trwać nawet 4 lata. Taki terminarz został częściowo wymuszony niedawnymi problemami w ustaleniu budżetu obronnego USA na obecny rok budżetowy (Przesunięcie redukcji Pentagonu, 2013-01-02, 616 mld USD Pentagonu, 2013-01-05). Doprowadziło to również do przesunięcia w czasie programów remontu i modernizacji (RCOH) części lotniskowców atomowych typu Nimitz (Opóźnia się remont USS Abraham Lincoln, 2013-02-10, Miliony za opóźnienia remontu, 2013-02-28), za które również odpowiedzialna jest stocznia Newport News.

Po zakończeniu procesu dezaktywacji układu napędowego okrętu, USS Enterprise zostanie oddany na złom. Według przedstawicieli Departamentu Obrony USA, możliwe jest jednak, że uda się zachować nadbudówkę lotniskowca, głównie ze względu na jej symboliczną wartość.

Pomimo wycofania ze służby USS Enterprise (CVN 65), historia okrętów wojennych o tej nazwie w służbie US Navy nie zakończy się. Pentagon zapowiedział już, że tak samo nazwany zostanie 3. z atomowych lotniskowców typu Gerald R. Ford (Wodowanie USS Gerald R. Ford jesienią, 2013-05-08), który ma wejść do służby w 2025.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.