Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Libia się zbroi

Wojska lądowe, 26 czerwca 2013

Libia zdecydowała się na zakup 350 czeskich bojowych wozów piechoty BVP-1 i transporterów BRDM.

Umowa o sprzedaży Libii 350 bojowych wozów piechoty BVP-1 i transporterów BRDM stanowi element realizacji zawartego w przeszłości wieloletniego libijsko-czeskiego porozumienia o współpracy przy dostawach wyposażenia bojowego dla Trypolisu. Jego wykonanie zostało zawieszone w wyniku nałożenia przez ONZ w 2011 embarga na transfer uzbrojenia do Libii / Zdjęcie: Defence-blog

Według doniesień medialnych, porozumienie w sprawie zakupu pojazdów zostało zawarte w ostatnim czasie. Jego wartość ma wynosić 38 mln Euro. Nie podano terminu dostaw. Za realizację odpowiadać mają czeskie przedsiębiorstwa sektora zbrojeniowego: Excalibur Army, Tatra i VOP CZ. Umowa przewiduje również remont i częściową modernizację wozów używanych obecnie przez Libijczyków, w tym transporterów BRDM.

Zawarcie porozumienia było możliwe dzięki częściowemu zniesieniu w marcu embarga ONZ na dostawy wyposażenia wojskowego do Libii. Co istotne, decyzja w tej sprawie ogranicza się jednak do produktów niebojowych, takich jak np. kamizelki ochronne dla żołnierzy wojsk lądowych czy samochody patrolowe dla policji.

W ocenie czeskich mediów, utrzymanie w mocy zakazu sprzedaży Libii wyposażenia typowo bojowego może zagrozić realizacji całego porozumienia. Ogranicza on bowiem zakres możliwego do wysłania Libijczykom sprzętu do samych wozów, bez uzbrojenia. Na transfer tego ostatniego nie chce się zgodzić m.in. czeskie MSZ.

Zarówno czeskie władze, jak i członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ obawiają się, że sprzedawane Libii wyposażenie bojowe może zostać łatwo przejęte przez działające w kraju ugrupowania ekstremistyczne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.