Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne F-35 dla Norwegii

Lotnictwo wojskowe, 30 czerwca 2013

Parlament Norwegii zgodził się na zakup kolejnych 6 amerykańskich myśliwców wielozadaniowych F-35A. Mają one kosztować – z pakietem eksploatacyjnym – 2,1 mld USD.

Zdjęcie: USAF

Norwegia zamierza łącznie kupić 52 myśliwce wielozadaniowe F-35A. Mają one kosztować 62,6 mld koron (9,9 mld USD). Dotąd zamówiła jednak jedynie 4 samoloty. Pierwsze dwa F-35A mają być dostarczone w 2015, a kolejne w 2016. Pozostaną one jednak w USA, gdzie w jednej z baz wojsk lotniczych – Eglin na Florydzie, mają być wykorzystywane do szkolenia norweskich pilotów.

Według planu zatwierdzonego przez rząd Norwegii (Norweskie F-35 nie taki tanie, 2008-12-05), od 2017 do tego kraju ma trafiać po 6 F-35A rocznie. Dostawy powinny zakończyć się w 2024. Z powodu kryzysu budżetowego plan ten może ulec jednak zmianie, a kolejne 6-samolotowe partie będą zamawiane co rok, w miarę możliwości finansowych.

Decyzja parlamentu Norwegii dotyczy pierwszej takiej partii. 6 samolotów F-35A ma kosztować 2,1 mld USD, bo wraz z nimi uwzględniono pakiet eksploatacyjny i szkoleniowy, czyli m.in. symulatory lotów, szkolenie personelu i części zamienne. Kontraktowi towarzysza umowy offsetowe dla norweskiego przemysłu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.