Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hiszpania kupuje Skeldary

Marynarka wojenna, 05 lipca 2013

Według doniesień medialnych marynarka wojenna Hiszpanii miała zdecydować się na zakup nieokreślonej liczby bezzałogowych śmigłowców Skeldar V-200.

Zakupione Skeldary będą najprawdopodobniej użytkowane do zadań patrolowych, zwiększających świadomość sytuacyjną okrętów Armada Española / Zdjęcie: Avionics Intelligence

Informację taką podał portal Infodefensa, powołujący się na źródła rządowe. Wartość zawartego porozumienia ma sięgać 2,5 mln Euro. Źródło nie podało liczby zakupionych zestawów bezzałogowych ani terminarzu ich dostaw. Podmiotem zamawiającym jest odpowiadająca w marynarce wojennej Hiszpanii za zakupy uzbrojenia Dirección de Abastecimiento y Transportes.

Zakup bezzałogowców to m.in. wynik doświadczeń wyniesionych przez Hiszpanów z wielonarodowych misji wojskowych, w tym m.in. unijnej Atalanta, realizowanej na zachodnich wodach Oceanu Indyjskiego. O potrzebie wprowadzenia do służby tego typu wyposażenia Madryt informował już w połowie 2010.

Skeldary mają w przyszłości stacjonować na pokładach wybranych okrętów wojennych Armada Española. Wybór oferty Saaba jest tym istotniejszy, że szwedzki producent musiał rywalizować z silną konkurencją m.in. w postaci Camcoptera S-100 austriackiej Schiebel Elektronische Gerate GmbH (IDEX: Integracja I-Master z S-100, 2013-02-22, Ultrasi zestrzelili w Somalii austriacki bsl, 2013-06-20), Scan Eagle amerykańskiego Boeinga czy Pelicano hiszpańskiej Indry.

Wpływ na decyzję o wyborze szwedzkiej konstrukcji mogły mieć pozytywne wyniki niedawnych prób Skeldara, realizowanych na terenie Szwecji i USA (Postępy Skeldara V-200, 2013-05-15). W komentarzu do wydarzenia, producent bezzałogowca informował o ich obserwacji przez przedstawicieli potencjalnych nabywców.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.