Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejna rosyjska prowokacja

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 16 lipca 2013

Japońskie wojska lotnicze samoobrony musiały poderwać swe myśliwce w celu przechwycenia pary rosyjskich bombowców i samolotu patrolowego.

Rosnąca liczba interwencji japońskich samolotów wojskowych jest pochodną zmieniającego się układu bezpieczeństwa w Azji oraz zaostrzenia kursu politycznego władz w Tokio, zwłaszcza w odniesieniu do toczonych przez nie sporów terytorialnych / Zdjęcie: MO Japonii

O dwóch oddzielnych zdarzeniach media poinformowały wczoraj. Para rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95MS wleciała nad Morze Japońskie od strony Półwyspu Koreańskiego, po czym przez ponad 7 h krążyła nad wodami na północ od japońskiej wyspy Hokkaido. Według dostępnych informacji, samoloty nie naruszyły jednak przestrzeni powietrznej Japonii, odmiennie niż w przypadku incydentu z lutego br. (Rosyjskie myśliwce nad Japonią, 2013-02-07).

W odpowiedzi na to zdarzenie strona japońska poderwała w powietrze pary dyżurne samolotów wojskowych F-4J, F-15J i F-2A. Wcześniej rosyjskie bombowce śledzone były przez południowokoreańskie F-15K. W tym samym czasie samolot patrolowy FR, Ił-20M, przeleciał demonstracyjnie nad Wyspami Kurylskimi, pozostającymi przedmiotem sporu terytorialnego pomiędzy Tokio i Moskwą.

Omawiane incydenty zbiegły się w czasie z opublikowaną przez Tokio statystyką interwencji japońskich samolotów wojskowych w przypadkach naruszenia lub zbliżenia się do przestrzeni powietrznej oraz strefy identyfikacji obrony powietrznej Japonii. Od kwietnia do czerwca Japończycy musieli interweniować 115 razy. Jest to rekordowy wynik dotyczący tego okresu od rozpoczęcia publikacji tego typu danych w 2005.

Największa liczba interwencji, bo aż 69, została wymuszona przez chińskie samoloty wojskowe i rządowe. O wiele mniej tego typu zdarzeń zostało wywołanych obecnością rosyjskich statków powietrznych. Rosjanie zmuszali japońskie myśliwce do reakcji zaledwie 31 razy.

Dane te potwierdzają obserwowane w ostatnim czasie zjawisko wzrostu aktywności statków powietrznych państw trzecich w pobliżu japońskiej przestrzeni powietrznej (Jeszcze więcej japońskich interwencji, 2013-04-18, Rekordowa liczba japońskich interwencji, 2013-01-28). Wiąże się ono z zaostrzeniem kursu politycznego Tokio w Azji, a także prowadzonych przez to państwo sporów terytorialnych dotyczących, wspomnianych, Wysp Kurylskich oraz Wysp Senkaku/Diaoiu (Tajemniczy OP u wybrzeży Japonii, 2013-05-20, USA wtrącają się w problem Senkaku/Diaoiu, 2013-03-21).

Nowością pozostaje fakt aż 9 interwencji japońskich samolotów wojskowych wymuszonych aktywnością północnokoreańskich statków powietrznych. Incydenty tego typu miały bowiem miejsce po raz pierwszy od 2009. Mają one związek z niedawnym zaognieniem sytuacji politycznej na Półwyspie Koreańskim, wynikającym przede wszystkim z kontynuacji rozwoju programu nuklearnego Korei Północnej (Unha-3 na stanowisku startowym, 2012-12-03, Północnokoreański satelita na orbicie , 2012-12-13) oraz gwałtownym pogorszeniem relacji pomiędzy Pjongjangiem a Seulem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra