Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Syria się wyludnia

Strategia i polityka, 17 lipca 2013

Według najnowszego raportu ONZ w Syrii co miesiąc ginie nawet 5 tysięcy osób. Ponad tysiąc więcej ucieka z tego kraju każdego dnia.

Krwawy konflikt wewnętrzny w Syrii zmusił już prawie 2 mln Syryjczyków od opuszczenia kraju. W ocenie ONZ jest to największa liczba uchodźców od czasu ludobójstwa w Rwandzie w połowie lat 1990. / Zdjęcie: UN

Według najnowszych statystyk ONZ przemoc, będąca skutkiem ponad 2-letniej wojny domowej w Syrii powoduje, że każdego miesiąca ok. 5 tys. osób traci w tym państwie życie. Według różnych szacunków w wyniku syryjskiej wojny domowej śmierć poniosło już nawet 100 tys. ludzi (Ponad 90 tysięcy ofiar w Syrii, 2013-06-14, Duże straty sił rządowych w Syrii, 2013-04-09).

Systematycznie zwiększa się też liczba uchodźców, którzy w obawie o swoje życie opuszczają Syrię i zasiedlają kraje ościenne. Uważa się, że codziennie z państwa tego emigruje co najmniej 6 tys. osób. W marcu, ONZ informowało, że liczba syryjskich uchodźców osiągnęła poziom 1 mln (Milion syryjskich uchodźców , 2013-03-06). Dzisiaj szacuje się, że liczba ta wzrosła do ok. 1,8 mln.

Co więcej, będzie się ona zwiększać wraz z trwaniem konfliktu. Obawa o zdrowie i życie oraz brak perspektyw do rozwoju powodują, że coraz więcej Syryjczyków decyduje się na przeniesienie do specjalnych obozów dla uchodźców, zlokalizowanych w Iraku, Jordanii, czy Turcji.

W ocenie komentatorów doprowadzi to do zapaści pokoleniowej syryjskiego społeczeństwa, której nie uda się odrobić przez co najmniej kilkanaście lat. Sytuacja ta może okazać się katastrofalna w skutkach dla i tak już mocno podupadłej gospodarki tego państwa, która w ciągu ponad 2 lat konfliktu zmniejszyła się o 35% (Cierpiąca syryjska gospodarka , 2013-07-01). Nic dziwi więc fakt, że wielu ekspertów ocenia, iż po ewentualnym zakończeniu wojny domowej, Syrii grozi przekształcenie się w państwo upadłe.

Warto zauważyć, że problem syryjskich uchodźców dotyczy nie tylko przyszłości tego państwa, ale także podmiotów ościennych. Wiele krajów przyjmujących uciekających przed wojną Syryjczyków od dłuższego czasu odczuwa negatywne skutki takiej polityki. Odbija się ona zarówno na ich sytuacji gospodarczej, jak i na nastrojach społecznych, podburzanych koniecznością utrzymywania imigrantów ze środków budżetowych, zwłaszcza w dobie kryzysu ekonomicznego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.