Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Syria się wyludnia

Strategia i polityka, 17 lipca 2013

Według najnowszego raportu ONZ w Syrii co miesiąc ginie nawet 5 tysięcy osób. Ponad tysiąc więcej ucieka z tego kraju każdego dnia.

Krwawy konflikt wewnętrzny w Syrii zmusił już prawie 2 mln Syryjczyków od opuszczenia kraju. W ocenie ONZ jest to największa liczba uchodźców od czasu ludobójstwa w Rwandzie w połowie lat 1990. / Zdjęcie: UN

Według najnowszych statystyk ONZ przemoc, będąca skutkiem ponad 2-letniej wojny domowej w Syrii powoduje, że każdego miesiąca ok. 5 tys. osób traci w tym państwie życie. Według różnych szacunków w wyniku syryjskiej wojny domowej śmierć poniosło już nawet 100 tys. ludzi (Ponad 90 tysięcy ofiar w Syrii, 2013-06-14, Duże straty sił rządowych w Syrii, 2013-04-09).

Systematycznie zwiększa się też liczba uchodźców, którzy w obawie o swoje życie opuszczają Syrię i zasiedlają kraje ościenne. Uważa się, że codziennie z państwa tego emigruje co najmniej 6 tys. osób. W marcu, ONZ informowało, że liczba syryjskich uchodźców osiągnęła poziom 1 mln (Milion syryjskich uchodźców , 2013-03-06). Dzisiaj szacuje się, że liczba ta wzrosła do ok. 1,8 mln.

Co więcej, będzie się ona zwiększać wraz z trwaniem konfliktu. Obawa o zdrowie i życie oraz brak perspektyw do rozwoju powodują, że coraz więcej Syryjczyków decyduje się na przeniesienie do specjalnych obozów dla uchodźców, zlokalizowanych w Iraku, Jordanii, czy Turcji.

W ocenie komentatorów doprowadzi to do zapaści pokoleniowej syryjskiego społeczeństwa, której nie uda się odrobić przez co najmniej kilkanaście lat. Sytuacja ta może okazać się katastrofalna w skutkach dla i tak już mocno podupadłej gospodarki tego państwa, która w ciągu ponad 2 lat konfliktu zmniejszyła się o 35% (Cierpiąca syryjska gospodarka , 2013-07-01). Nic dziwi więc fakt, że wielu ekspertów ocenia, iż po ewentualnym zakończeniu wojny domowej, Syrii grozi przekształcenie się w państwo upadłe.

Warto zauważyć, że problem syryjskich uchodźców dotyczy nie tylko przyszłości tego państwa, ale także podmiotów ościennych. Wiele krajów przyjmujących uciekających przed wojną Syryjczyków od dłuższego czasu odczuwa negatywne skutki takiej polityki. Odbija się ona zarówno na ich sytuacji gospodarczej, jak i na nastrojach społecznych, podburzanych koniecznością utrzymywania imigrantów ze środków budżetowych, zwłaszcza w dobie kryzysu ekonomicznego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.