Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjskie wsparcie dla Kenii

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 18 lipca 2013

Wielka Brytania przekazała w darze dla marynarki wojennej Kenii łódź półsztywną. Wprowadzenie jednostki do służby zwiększy poziom ochrony kenijskiego wybrzeża przed zagrożeniem ze strony somalijskich piratów.

Kenijski kuter rakietowy, KNS Nyayo (P3126). Wraz z KNS Umoja (P3127), został wprowadzony do służby pod koniec lat 1980. W 2008 Kenia zawarła porozumienie z włoskim Fincantieri o ich remoncie i częściowej modernizacji. Zakończone w 2011 prace pozwoliły na wydłużenie resursu okrętów o co najmniej kilka lat / Zdjęcie:  MO Kenii

Ceremonia przekazania łodzi półsztywnej marynarce wojennej Kenii odbyła się w czerwcu w Mombasie. Było to już drugie tego typu wydarzenie na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. W lipcu 2012 strona brytyjska sprezentowała Kenijczykom dokładnie taką samą jednostkę.

Przekazanie Kenii łodzi półsztywnych jest tylko jednym z elementów szerokiej współpracy wojskowej Londynu z Nairobi. Jej celem jest m.in. zwiększenie stopnia ochrony 500-kilometrowego kenijskiego wybrzeża oraz wód morza terytorialnego przed zagrożeniem ze strony somalijskich piratów (Piraci porwali czołgi, 2008-09-30). Ze względu na ich aktywność miejscowa gospodarka rokrocznie odnotowuje straty na poziomie ok. 414 mln USD. Zjawisko piractwa wpływa bowiem na handel, rybołówstwo oraz turystykę (Somalijscy piraci coraz groźniejsi, 2011-01-17).

Poza wsparciem materiałowym kenijskiej marynarki wojennej oraz straży wybrzeża, Brytyjczycy pomagają Nairobi także w szkoleniu sił bezpieczeństwa i przekazują informacje wywiadowcze. Na podobne działania decydują się także inne państwa zaangażowane w zwalczanie zjawiska somalijskiego piractwa, w tym m.in. Francja, RPA oraz USA.

Jedną z najistotniejszych form wsparcia kenijskiej marynarki wojennej przez Francję było przekazanie Nairobi w 2011 okrętu patrolowego typu P400. Jednostka została przyjęta do służby jako KNS Harambee II (ex-La Railleuse (P689)).

Ze względu na położenie geograficzne akwenów znajdujących się pod jej kontrolą oraz status najnowocześniejszej w tej części kontynentu, kenijska marynarka wojenna aktywnie współpracuje z państwami biorącymi udział w unijnej operacji antypirackiej Atalanta. Pozwala to na zacieśnianie relacji wojskowych Kenii z państwami takimi jak np. Hiszpania (Meteoro idzie w kierunku Rogu Afryki, 2013-07-17), Holandia (HNMLS Rotterdam ostrzelany u wybrzeży Somalii, 2012-10-26), czy wspomniana Wielka Brytania (Pierwsza misja HMS Dragon, 2013-03-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.