Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ONZ potwierdza liczbę ofiar w Syrii

Strategia i polityka, 26 lipca 2013

Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon, potwierdził że liczba ofiar wojny domowej w Syrii przekroczyła już sto tysięcy.

Postępujące walki wewnętrzne, masowe uchodźctwo oraz osłabianie gospodarki mogą w przyszłości uczynić z Syrii państwo upadłe, na wzór Somalii. Taka sytuacja stałaby się niezwykle niekorzystnym zjawiskiem dla całego regionu, grożąc destabilizacją wielu państw ościennych, w tym np. Iraku i Libanu. W o wiele trudniejszym położeniu niż obecnie znalazłby się także sąsiadujący z Damaszkiem on południa Izrael / Zdjęcie: Examiner

Informację na ten temat Ban Ki-moon podał wczoraj w czasie jednej z wypowiedzi do mediów. Potwierdził on tym samym wcześniejsze doniesienia licznych organizacji humanitarnych (Ponad 90 tysięcy ofiar w Syrii, 2013-06-14). Sekretarz Generalny ONZ zaznaczył również, że oszacowanie dokładnej liczby ofiar wojny domowej w Syrii jest niemożliwe. Głównie ze względu na brak swobodnego dostępu do wszystkich miejsc walk pomiędzy rebeliantami a siłami reżimowymi.

Przypomnijmy, że według opublikowanego w zeszłym tygodniu raportu ONZ, w wyniku toczonych walk wewnętrznych miesięcznie w Syrii ginie 5000 osób (Syria się wyludnia, 2013-07-17). O tysiąc więcej opuszcza ten kraj każdego dnia, szukając ratunku w obozach dla uchodźców rozmieszczonych na terytoriach państw ościennych (Milion syryjskich uchodźców , 2013-03-06).

Konflikt w Syrii doprowadził też do zubożenia gospodarki tego państwa (Cierpiąca syryjska gospodarka , 2013-07-01). Szacuje się, że w wyniku ponad 2-letniej wojny domowej, zmniejszyła się ona o co najmniej 35%. Poziom wypracowywanego PKB jest teraz o 40% niższy niż przed 2 laty. Z kolei bezrobocie dotyka już co najmniej 2,5 mln osób w porównaniu do 500 tys., kilkanaście miesięcy temu.

Wielu obserwatorów uważa, że postępujące walki wewnętrzne przyczynią się do katastrofy demograficznej w Syrii. To tylko jeszcze bardziej skomplikuje sytuację syryjskiej gospodarki, na odbudowanie której, według szacunków, już teraz potrzeba będzie co najmniej jednego pokolenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.