Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolumbia zainteresowana Zibar MK2

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 lipca 2013

Wojska lądowe Kolumbii miały wyrazić zainteresowanie zakupem samochodów terenowych Zibar MK2.

Zibar MK2 ma 4,9 m długości, 2,1 m szerokości i 1,9 m wysokości. Jest w stanie zabrać na pokład ładunek o masie do 1,5 t (w tym 190-litrowy zbiornik paliwa) / Zdjęcie: Ido Off Road Center

Zibar MK2 produkowane są przez izraelskie przedsiębiorstwo Ido Off Road Center Ltd. zlokalizowane w Pardes Hanna na północy kraju. Samochód dysponuje 620-konnym silnikiem V8 GM LSX 454 z napędem 4x4. Rozwija prędkość do 200km/h. Przyspieszenie 0-100km osiąga w 5 s. Zasięg operacyjny wynosi 700 km.

Pojazd został przystosowany do operowania w trudnym terenie w praktycznie każdych warunkach pogodowych. Testy konstrukcji realizowane były m.in. na pustyniach, gdzie temperatura w ciągu dnia sięgała 55oC. W ich trakcie Zibar wykazał się dużą mobilnością oraz przeżywalnością.

Oferowany przez Ido Off Road Center Ltd. pojazd cechuje się dobrymi własnościami terenowymi. Kąt natarcia Zibara wynosi 90 stopni, zaś kąt zejścia to 40 stopni. Jest w stanie pokonywać przeszkody terenowe (np. w postaci zbiorników wodnych) o głębokości do 0,8 m  / Zdjęcie: Ido Off Road Center

Izraelski pojazd został opracowany z myślą o realizacji szeregu zadań. Zibar może być więc angażowany zarówno do misji rozpoznawczych i patrolowych, jak i do transportu żołnierzy oraz wyposażenia. Samochód jest w stanie operować na wydmach, skałach czy terenach bagnistych.

Jeżeli kolumbijskie wojska lądowe zdecydowałyby się na zakup Zibara, pojazd mógłby stanowić uzupełnienie samochodów terenowych Hunter TR-12, wprowadzanych do służby m.in. przez władze departamentu Huila (Kolejny Hunter TR-12 dla Kolumbii, 2013-07-17, Bojowy chrzest Huntera, 2013-03-19). Zostałyby one wówczas użyte do walki z aktywnymi w kraju bojówkami lewicowej partyzantki FARC (Kolejny Hunter TR-12 dla Kolumbii, 2013-07-17) oraz powiązanymi z nią kartelami narkotykowymi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.