Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

2. etap prób HMS Daring

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 maja 2008

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało o zakończeniu 5-tygodniowego testu morskiego nowego niszczyciela HMS Daring. Jednostka Typu 45 wejdzie do służby w grudniu 2008.

Jednostki Typu 45 to niszczyciele przeciwlotnicze o wyporności standardowej 7 350 t. 48 pocisków rakietowych Aster oraz nowoczesny system rozpoznania i śledzenia zapewniają nieosiągalne dla wielu podobnych jednostek możliwości niszczenia celów powietrznych. Z drugiej jednak strony potencjał do walki z okrętami nawodnymi i podwodnymi przeciwnika jest bardzo ograniczony. Np., do tego pierwszego celu można wykorzystać wyłącznie działo kalibru 114 mm oraz pociski przeciwokrętowe Sea Skua, wystrzeliwane z pokładowego śmigłowca / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

HMS Daring to pierwszy z partii 6 brytyjskich niszczycieli przeciwlotniczych, które mają zastąpić jednostki Typu 42. Okręt został zwodowany 1 lutego 2006 i po doposażeniu, przeszedł już pierwszy etap prób morskich.

W czasie drugiego etapu sprawdzono działanie układu napędowego. Przyspieszenie od zera do prędkości 27 w. osiągnięto w 2 minuty, a zatrzymanie odbyło się na dystansie 5,5 długości okrętu (ok. 840 m). W czasie pierwszej fazy prób, jednostka pokonała 7600 km, zużywając tylko 25% paliwa, które pochłaniają mniejsze, ale starsze okręty Typu 42 czy Typu 23.

Drugim podstawowym celem zakończonego etapu testów, było sprawdzenie działania systemu bojowego okrętu, którego trzon stanowi system PAAMS, owoc współpracy brytyjsko-francusko-włoskiej, z okresu wspólnego rozwijania fregat typu Horizon (Londyn wycofał się z projektu w 1999, jednak wiele stworzonych do tego czasu wspólnych rozwiązań, zostało wykorzystanych w programie niszczycieli Typu 45).

W czasie prób u wybrzeży Szkocji badano funkcjonowanie stacji radiolokacyjnych. HMS Daring ma ich 5, w tym wielofunkcyjny radar śledzący SAMPSON, który - według nieoficjalnych informacji - może wykryć obiekt o echu odbicia radarowego piłki do krykieta, poruszającej się z prędkością do Ma3. Do testów wykorzystano kilka typów samolotów, w tym Eurofightera Typhoon (na zdjęciu).

Zestrojono również prace systemów uzbrojenia, na które składają się wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych/przeciwrakietowych Aster 15 i Aster 30, działo BAE Systems 114 mm Mk 8 mod 1, 2 armaty obrony bezpośredniej Phalanx 20 mm CIWS, 2 Oerlikon 30 mm KCB, wyrzutnie celów pozornych Seagnat oraz pułapki podwodne SSTDS. Odbyto strzelania z działa kalibru 114 mm.

Testy zakończono 2 maja, dwa dni przed terminem. Przedstawiciele Royal Navy oraz producenta, BAE Systems, zgodnie zapewniali, że wyniki wszystkich prób wypadły pomyślnie.

Kolejna tura testów przewidziana jest na sierpień. Przekazanie okrętu ma się odbyć w grudniu 2008. Łącznie Royal Navy wzbogaci się o 6 jednostek tego typu. Dwie: HMS Dauntless i HMS Diamond zostały zwodowane w ubiegłym roku i są doposażane. Prace przy okrętach Dragon, Defender i Duncan trwają w stoczniach BAE Systems w Glasgow i VT Group w Portsmouth. Możliwe jest jednak zamówienie kolejnych 2 niszczycieli, dla pełnego zastąpienia jednostek Typu 42, które mają za sobą 23-28 lat służby.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.