Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próby kanadyjskich TAPV

Wojska lądowe, 11 sierpnia 2013

Amerykański Textron poinformował o dostawie czterech kanadyjskich średnich wozów opancerzonych Tactical Armoured Patrol Vehicle (TAPV) z serii przedprodukcyjnej. Pojazdy są przeznaczone do prób terenowych.

Porozumienie o dostawie 500 średnich wozów opancerzonych Tactical Armoured Patrol Vehicle (TAPV) dla kanadyjskich wojsk lądowych zostało zawarte w czerwcu 2012. Jego wartość wynosi 466 mln Euro plus dodatkowe 81 mln Euro za 5-letni program wsparcia technicznego. Umowa przewiduje opcję na dodatkowe 100 pojazdów / Zdjęcie: Textron

Pierwszy TAPV został dostarczony do Aberdeen Test Center w Maryland na początku lipca. Pojazd służy do testów kwalifikacyjnych, które mają potrwać 5 miesięcy. Pozostałe 3 wozy znajdują się na terenie kanadyjskich zakładów Rheinmetall, zlokalizowanych w Saint-Jean-sur-Richelieu w Quebecu na wschodzie kraju (Rheinmetall współpracuje z Textronem, 2012-11-01).

Niemiecki producent, występujący w całym programie jako podwykonawca, ocenił funkcjonowanie zainstalowanych w wozach zestawów łączności. Drugie z przedsiębiorstw zaangażowanych w cały proces, norweski Kongsberg Protech Systems (KPS) Canada (Eurosatory: Podwójny Protector, 2012-06-12) odpowiada za ocenę optoelektronicznych systemów obserwacji pola walki, umożliwiających poprawne użycie opracowanych przez niego modułów uzbrojenia Protector TAPV DRWS.

W ciągu najbliższych tygodni producent dostarczy jeszcze 2 wozy serii przedprodukcyjnej, co da łącznie liczbę 6 TAPV zaangażowanych w program prób. 5 z nich zostanie ostatecznie wysłanych do kanadyjskiej bazy wojskowej Valcartier w Quebecu. Tam rozpocznie się szkolenie operatorów modułów uzbrojenia, połączone z jednoczesną oceną ich funkcjonowania.

Kolejne 8 miesięcy trwać będą próby oceniające funkcjonalność i przeżywalność pojazdów na polu walki (RAMD). Jeżeli w ich trakcie producent nie wykryje większych błędów konstrukcyjnych, już w styczniu może ruszyć produkcja seryjna. Warto dodać, że zgodnie z przyjętym terminarzem, dostawy kanadyjskich TAPV mają być realizowane w latach 2014-2016. Wraz z ich zakończeniem rozpocznie się 5-letni program wsparcia technicznego wozów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.