Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próby kanadyjskich TAPV

Wojska lądowe, 11 sierpnia 2013

Amerykański Textron poinformował o dostawie czterech kanadyjskich średnich wozów opancerzonych Tactical Armoured Patrol Vehicle (TAPV) z serii przedprodukcyjnej. Pojazdy są przeznaczone do prób terenowych.

Porozumienie o dostawie 500 średnich wozów opancerzonych Tactical Armoured Patrol Vehicle (TAPV) dla kanadyjskich wojsk lądowych zostało zawarte w czerwcu 2012. Jego wartość wynosi 466 mln Euro plus dodatkowe 81 mln Euro za 5-letni program wsparcia technicznego. Umowa przewiduje opcję na dodatkowe 100 pojazdów / Zdjęcie: Textron

Pierwszy TAPV został dostarczony do Aberdeen Test Center w Maryland na początku lipca. Pojazd służy do testów kwalifikacyjnych, które mają potrwać 5 miesięcy. Pozostałe 3 wozy znajdują się na terenie kanadyjskich zakładów Rheinmetall, zlokalizowanych w Saint-Jean-sur-Richelieu w Quebecu na wschodzie kraju (Rheinmetall współpracuje z Textronem, 2012-11-01).

Niemiecki producent, występujący w całym programie jako podwykonawca, ocenił funkcjonowanie zainstalowanych w wozach zestawów łączności. Drugie z przedsiębiorstw zaangażowanych w cały proces, norweski Kongsberg Protech Systems (KPS) Canada (Eurosatory: Podwójny Protector, 2012-06-12) odpowiada za ocenę optoelektronicznych systemów obserwacji pola walki, umożliwiających poprawne użycie opracowanych przez niego modułów uzbrojenia Protector TAPV DRWS.

W ciągu najbliższych tygodni producent dostarczy jeszcze 2 wozy serii przedprodukcyjnej, co da łącznie liczbę 6 TAPV zaangażowanych w program prób. 5 z nich zostanie ostatecznie wysłanych do kanadyjskiej bazy wojskowej Valcartier w Quebecu. Tam rozpocznie się szkolenie operatorów modułów uzbrojenia, połączone z jednoczesną oceną ich funkcjonowania.

Kolejne 8 miesięcy trwać będą próby oceniające funkcjonalność i przeżywalność pojazdów na polu walki (RAMD). Jeżeli w ich trakcie producent nie wykryje większych błędów konstrukcyjnych, już w styczniu może ruszyć produkcja seryjna. Warto dodać, że zgodnie z przyjętym terminarzem, dostawy kanadyjskich TAPV mają być realizowane w latach 2014-2016. Wraz z ich zakończeniem rozpocznie się 5-letni program wsparcia technicznego wozów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra