Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie wypożyczą kolejne OP od Rosji?

Marynarka wojenna, 19 sierpnia 2013

Władze w New Delhi rozważają możliwość wypożyczenia do Rosji co najmniej dwóch okrętów podwodnych proj. 877 (Kilo w kodzie NATO).

Ewentualne wypożyczenie od Rosji 2 okrętów proj. 877 stanowić będzie jedynie tymczasowe rozwiązanie problemu malejącego potencjału bojowego floty indyjskich OP. W dłuższej perspektywie czasowej niezbędne będzie wprowadzenie do służby jednostek budowanych w ramach programów P-75 i P-75I / Zdjęcie: World Defence News

Informacja na ten temat została opublikowana przez lokalne media w ostatnich dniach. Stanowi ona odpowiedź władz centralnych na pogarszający się stan indyjskiej floty OP. Przypomnijmy, że niedawno została ona uszczuplona o jeden okręt. Stało się tak w wyniku pożaru i eksplozji na pokładzie stacjonującej w Bombaju jednostki typu Sindhughosh (proj. 877EKM.), INS Sindhurakshak (S 63) (Pożar na pokładzie INS Sindhurakshak, 2013-08-14, Pierwsze ofiary pożaru INS Sindhurakshak, 2013-08-16).

Wskutek tego zdarzenia, marynarka wojenna Indii pozostała jedynie z 15 konwencjonalnymi OP, w tym 9 typu Sindhughosh (proj. 877EKM) i 4 typu Shishumar (niemiecki Typ 209). Sytuacja jest o tyle niekorzystna, iż 2 okręty przechodzą obecnie remont. Większość z pozostałych przekroczyła już z kolei 75% swojego resursu i w najbliższych latach będzie musiała zostać wycofana ze służby.

Uważa się, że wskutek tych działań New Delhi pozostanie z 7-8 sprawnymi, choć już nienajnowocześniejszymi, konwencjonalnymi OP. Liczba ta jest zbyt mała, aby pozostające w linii jednostki mogły wykonywać stawiane im zadania, związane m.in. z monitorowaniem wzrostu chińskiej aktywności wojskowej na wodach Oceanu Indyjskiego (Chińskie OP na Oceanie Indyjskim, 2013-04-08).

Omawianej sytuacji nie poprawia fakt sporych opóźnień w terminarzu wprowadzania do służby 6 konwencjonalnych OP typu Scorpène (Project 75) (Oficjalne opóźnienie Scorpene, 2013-07-23). Pierwsze z nich mają zostać przekazane New Delhi najwcześniej w 2016, 4 lata później niż pierwotnie planowano. Co więcej, na bardzo wstępnym etapie jest program budowy kolejnych, nowocześniejszych generacyjnie, okrętów omawianej klasy (Przetarg na nowe indyjskie OP coraz bliżej, 2013-08-09).

W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację floty indyjskich OP, władze w New Delhi mają rozważać możliwość wypożyczenia od Rosji co najmniej 2 okrętów proj. 877. Rozwiązanie takie miałoby pozwolić marynarce wojennej Indii na utrzymanie minimalnego potencjału, wymaganego do prowadzenia działań podwodnych.

Indie użytkują już jeden rosyjski OP, atomowy INS Chakra czyli wypożyczoną od Rosjan ex-Nerpę, projektu 971U (INS Chakra w służbie, 2012-04-04) (na zdjęciu). W przyszłości ma on stanowić uzupełnienie rodzimego INS Arihant (INS Arihant coraz bliżej, 2013-05-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.