Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

HMS Westminster w Gibraltarze

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 20 sierpnia 2013

Fregata Typu 23 brytyjskiej marynarki wojennej, HMS Westminster (F237), weszła do portu morskiego w Gibraltarze. Wydarzenie ma związek z niedawnym wzrostem napięć pomiędzy Londynem a Madrytem.

W ocenie komentatorów nie należy przykładać zbyt dużej wagi do faktu obecności HMS Westminster w Gibraltarze. Tego typu działania są stałym elementem wieloletniego sporu terytorialnego o półwysep. Co więcej, omawiana rywalizacja często wykorzystywana była w przeszłości przez Madryt do celów polityki wewnętrznej, służąc jako swoisty temat zastępczy. Niewykluczone, że dokładnie tak jest i tym razem / Zdjęcie: The Guardian

Oficjalnie HMS Westminster (na zdjęciu) została wysłana w kierunku Gibraltaru w ramach wcześniej zapowiedzianych ćwiczeń wojskowych na wodach Morza Śródziemnego. Jednak w powszechnej ocenie, brytyjska fregata weszła do portu na terenie terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na niedawne zaostrzenie relacji pomiędzy Londynem a Madrytem.

Tematem przewodnim tego zjawiska jest przybierający w ostatnich tygodniach na sile spór o prawo do kontroli nad tym skalistym półwyspem, a także o możliwość połowów na wodach go otaczających. W odpowiedzi na plany budowy sztucznej rafy, mającej oddzielić Hiszpanów od bogatych w ryby akwenów kontrolowanych przez Brytyjczyków, władze w Madrycie wprowadziły dodatkowe kontrole na przejściach granicznych pomiędzy Hiszpanią a Gibraltarem.

Wieloletni brytyjsko-hiszpański spór o Gibraltar już wielokrotnie w przeszłości przybierał formę demonstracji wojskowych. Tak było m.in. na początku br., kiedy okręty Armada Española (marynarki wojennej Hiszpanii) kilka razy wchodziły na brytyjskie wody terytorialne u wybrzeży półwyspu (Konflikt wokół Gibraltaru, 2013-02-07). W odpowiedzi na to wydarzenie, Londyn zapowiedział zwiększenie liczby własnych jednostek nawodnych stacjonujących na tym obszarze w ramach Gibraltar Squadron, wchodzącej w skład kontyngentu zamorskiego British Forces Gibraltar.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.