Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kara śmierci dla sprawcy masakry w Fort Hood

Wojska lądowe, 29 sierpnia 2013

Major wojsk lądowych USA, Nidal Malik Hasan, został skazany na karę śmierci za zabójstwo 13 osób, żołnierzy i cywilów, w trakcie strzelaniny w Fort Hood z listopada 2009.

Polecenie wykonania wyroku na Hasanie będzie musiał podpisać prezydent Barack Obama. Będzie to pierwszy tego typu przypadek od 1961 / Zdjęcie: Vinienco

Major Nidal Malik Hasan był wojskowym psychiatrą, stacjonującym w Fort Hood w Teksasie. 5 listopada 2009 otworzył ogień do znajdujących się w bazie osób, zabijając 13 z nich oraz raniąc ponad 30 innych.

Przeprowadzone w następujących po zdarzeniu miesiącach śledztwo wykazało, że Hasan był powiązany z działającymi na terenie USA islamistami. On sam tłumaczył z kolei swoje działanie chęcią ochrony współwyznawców walczących z amerykańskimi wojskami w Afganistanie. Część spośród ofiar masakry w Fort Hood przygotowywała się właśnie do służby na terenie tego państwa.

W trakcie zakończonego postępowania sądowego, Hasan występował w roli własnego obrońcy. Zebrany materiał dowodowy, relacje świadków, a także przyznanie się oskarżonego do stawianych mu zarzutów, pozwoliły na skazanie go na karę śmierci.

Wyrok zostanie wykonany na terenie federalnego ośrodka więziennego w Terre Haute w Indianie. Do tego czasu Hasan będzie przetrzymywany w Fort Leavenworth w Kansas.

Co ciekawe, w tym samym ośrodku osadzony był w przeszłości sierżant sztabowy US Army, Robert Bales, oskarżony o zabicie 16 afgańskich cywili w marcu 2012 (Bales przyzna się do zbrodni w Kandaharze, 2013-05-31). Jemu również groziła kara śmierci, jednak ostatecznie sąd wojskowy skazał go na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra