Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tureckie F-16 w powietrzu

Lotnictwo wojskowe, 09 września 2013

Tureckie wojska lotnicze poderwały nieokreśloną liczbę samolotów F-16 w odpowiedzi na ostrzał moździerzowy południa kraju ze strony sąsiedniej Syrii.

Od czasu wybuchu wojny domowej w Syrii, tureckie siły zbrojne postawione są w stan podwyższonej gotowości bojowej. Władze w Ankarze obawiają się bowiem prowokacji zbrojnych ze strony syryjskich rebeliantów lub wojsk Baszara al-Asada / Zdjęcie: Defence Analyzist

Do zdarzenia, które opisują lokalne media, miało dojść wczoraj. Nieokreślona liczba tureckich F-16 została poderwana w powietrze z bazy wojsk lotniczych w Diyarbakır na południowym wschodzie kraju i skierowana w pobliże miasta Reyhanlı, zlokalizowanego na terenie południowej prowincji Hatay.

Tureckie samoloty miały patrolować omawiany obszar, a w przypadku wykrycia zagrożenia, postarać się je wyeliminować. Niedzielna akcja stanowiła odpowiedź na wcześniejszy ostrzał moździerzowy Reyhanlı, a także eksplozję wypełnionego materiałami wybuchowymi samochodu osobowego. Do drugiego incydentu doszło jednak po syryjskiej stronie granicy.

Opisywana reakcja tureckich sił zbrojnych na ostrzał moździerzowy Reyhanlı jest jedną z ostrzejszych, na które Turcy zdecydowali się w ostatnich miesiącach. W przeszłości, w przypadku podobnych incydentów (Turcja ponownie ostrzelana, 2013-07-27), Ankara podejmowała zazwyczaj decyzję o przebazowaniu w rejon zdarzenia dodatkowych jednostek wojskowych (Turcja wysyła więcej wojsk pod granicę z Syrią, 2013-05-13). Rzadziej strona turecka decydowała się na odpowiedź np. w postaci odwetowego ostrzału Syrii (Turcja ostrzelała północną Syrię, 2013-02-15).

Potwierdza to tym samym rosnącą determinację władz w Ankarze do położenia kresu przygranicznym incydentom zbrojnym, do których dochodzi regularnie praktycznie od początku 2,5-letniej wojny domowej w sąsiedniej Syrii (Juz 2 mln uchodźców w Syrii, 2013-09-04). Warto dodać, że w obawie przed ostrzałem rakietowym / moździerzowym własnego terytorium, Turcja zgłosiła się do NATO z prośbą o rozmieszczenie na południu kraju baterii systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego Patriot (Patrioty już w komplecie, 2013-01-22, Zmiana holenderskiego dowództwa w Turcji, 2013-05-28). Tureckie władze regularnie deklarują też gotowość do zbrojnej reakcji na zdarzenia podobne do opisywanego, nawet jeżeli wymuszałyby one działania bezpośrednio na syryjskim terytorium.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra