Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hiszpania testuje Skeldara

Marynarka wojenna, 09 września 2013

Armada Española (marynarka wojenna Hiszpanii) przeprowadziła w ostatnim czasie kompleksowe próby morskie bezzałogowego śmigłowca Skeldar.

Oferowane przez szwedzkiego Saaba Skeldary mają operować z pokładów hiszpańskich okrętów patrolowych, w tym m.in. typu Meteoro. Bezzałogowce mają być angażowane do różnego rodzaju zadań, w tym m.in. związanych z patrolowaniem akwenów w celu wykrycia niepożądanych zjawisk piractwa morskiego, przemytu narkotyków / uzbrojenia lub nielegalnej imigracja z Afryki Północnej / Zdjęcie: Flightglobal

Próby zostały zrealizowane w ostatnich tygodniach u wybrzeży Wysp Kanaryjskich, z udziałem okrętu patrolowego typu Meteoro, BAM Relámpago (P 43) (Relámpago w służbie, 2012-02-07), który w przeszłości brał udział w unijnej antypirackiej operacji Atalanta, a także angażowany był w akcje prowokacyjne przeciwko Brytyjczykom związane ze sporem terytorialnym o Gibraltar (Konflikt wokół Gibraltaru, 2013-02-07).

Szczegóły prób prowadzonych na pokładzie BAM Relámpago nie zostały podane do publicznej wiadomości. Według dostępnych informacji, ich wyniki miały spełnić oczekiwania przedstawicieli Armada Española. W najbliższych tygodniach Skeldar ma operować z pokładu innego z patrolowców tego typu, BAM Meteoro (P 41). Od początku sierpnia okręt ten znajduje się na wodach zachodniego Oceanu Indyjskiego, gdzie bierze udział we wspomnianej wielonarodowej operacji Atalanta (Meteoro idzie w kierunku Rogu Afryki, 2013-07-17).

Informacje o zakupie przez Hiszpanię nieokreślonej liczby Skeldarów pojawiły się na początku lipca (Hiszpania kupuje Skeldary, 2013-07-05, Saab potwierdza sprzedaż Skeldarów, 2013-07-11). W ostatnim czasie konstrukcja, opracowana przez szwedzkiego Saaba, poddawana była serii prób realizowanych zarówno na lądzie, jak i na pokładach okrętów Armada Española. Ich wyniki, a także skuteczność działania u wybrzeży Afryki, mają rzutować na ostateczną decyzję Madrytu dotyczącą liczby śmigłowców oraz wersji, jaka zostanie ostatecznie zakupiona.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.