Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie chcą dodatkowe C-17

Lotnictwo wojskowe, 11 września 2013

Wojska lotnicze Indii zamierzają zakupić 6 kolejnych ciężkich samolotów transportowych C-17 Globemaster III.

Zgodnie z postanowieniami zawartego w lutym 2012 porozumienia, producent C-17, amerykański Boeing, przekaże Indiom w br. 5 Globemasterów, a kolejnych 5 w 2014. Ewentualne zakupienie dodatkowych samolotów mogłoby wydłużyć proces ich wprowadzania do służby o kilkanaście miesięcy / Zdjęcie: Boeing

Przypomnijmy, że wojska lotnicze Indii obecnie wprowadzają do służby 10 Boeingów C-17. Samoloty te zostały zakupione w lutym 2012 za cenę 1,78 mld USD (Boeing i indyjskie C-17, 2012-02-03). Pierwszego Globemastera przekazano odbiorcy w połowie br. (Pierwszy C-17 poleciał do Indii, 2013-06-13), a następne 2 nieco później (Kolejny C-17 dla Indii, 2013-07-23).

W ostatnich dniach lokalne media zaczęły informować o rosnącym zainteresowaniu dowództwa wojsk lotniczych Indii zakupem dodatkowych 6 Globemasterów. Decyzja w tej sprawie nie została dotąd podjęta, jednak jest wielce prawdopodobne, że do tego dojdzie, pomimo uszczuplenia budżetu obronnego państwa (Nowy budżet obronny Indii, 2013-03-01).

W ocenie zwolenników dokupienia kolejnych C-17, samoloty te udowodniły już swoją wartość w służbie innych państw, w tym USA. Duży wpływ na ich stanowisko mają także pozytywne doświadczenia z dotychczasowego użytkowania indyjskich Globemasterów, w tym m.in. w czasie przebazowania pierwszego z nich na archipelag Andamanów i Nikobarów (Indyjski C-17 na Nikobarach, 2013-07-02).

Ewentualna zgoda na zakup kolejnych Globemasterów zwiększy liczbę indyjskich samolotów tego typu do 16. Spowoduje to konieczność rezygnacji z pierwotnych planów wojsk lotniczych, które chciały utworzyć tylko jedną eskadrę ciężkich samolotów transportowych. New Delhi będzie musiało sformować 2 tego typu jednostki, z których każda będzie dysponować 8 C-17.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.