Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czesi przedłużają leasing Gripenów

Lotnictwo wojskowe, 12 września 2013

Minister Obrony Czech Vlastimil Picek poinformował o wstępnym uzgodnieniu przedłużenia leasingu samolotów wielozadaniowych Gripen przez ten kraj na kolejne 14 lat.

Jeden z czeskich Gripenów w specjalnym, tygrysim malowaniu, prezentowany podczas tegorocznego Radom Air Show / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez nowy gabinet, który ukonstytuuje się po wyborach, przewidzianych na 25-26 października, wątpliwe jednak, aby zmieniono to postanowienie. Poprawka do obowiązującego kontraktu musi zostać przygotowana przed grudniem br. Oznacza to, że ultimatum naszych południowych sąsiadów, jakie postawili Szwedom ponad rok temu, odniosło żądany skutek (Czeskie ultimatum ws. Gripenów, 2012-07-30).

Według Picka Praga i Sztokholm uzgodniły, że leasing 14 Gripenów przez kolejnych 10 lat kosztować będzie czeskich podatników 32% mniej w porównaniu z umową obowiązującą dotychczas. Porozumienie zawarte w 2004 miało wartość 19,6 mld CZK (1,01 mld USD). Okres jego obowiązywania to 2005-2015.

Obecnie pod uwagę brany jest leasing na 14 lat, z możliwością wypowiedzenia umowy lub kontynuacji po 12 latach, wedle uznania strony czeskiej. W trakcie eksploatacji samoloty lotnictwa wojskowego Czech będą poddawane modernizacjom wyposażenia i oprogramowania. Zostaną także przystosowane do wymiany informacji w standardzie Link 16 i przenoszenia nowych rodzajów uzbrojenia, pozwalających na wykonywanie uderzeń na cele naziemne.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.