Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czesi przedłużają leasing Gripenów

Lotnictwo wojskowe, 12 września 2013

Minister Obrony Czech Vlastimil Picek poinformował o wstępnym uzgodnieniu przedłużenia leasingu samolotów wielozadaniowych Gripen przez ten kraj na kolejne 14 lat.

Jeden z czeskich Gripenów w specjalnym, tygrysim malowaniu, prezentowany podczas tegorocznego Radom Air Show / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez nowy gabinet, który ukonstytuuje się po wyborach, przewidzianych na 25-26 października, wątpliwe jednak, aby zmieniono to postanowienie. Poprawka do obowiązującego kontraktu musi zostać przygotowana przed grudniem br. Oznacza to, że ultimatum naszych południowych sąsiadów, jakie postawili Szwedom ponad rok temu, odniosło żądany skutek (Czeskie ultimatum ws. Gripenów, 2012-07-30).

Według Picka Praga i Sztokholm uzgodniły, że leasing 14 Gripenów przez kolejnych 10 lat kosztować będzie czeskich podatników 32% mniej w porównaniu z umową obowiązującą dotychczas. Porozumienie zawarte w 2004 miało wartość 19,6 mld CZK (1,01 mld USD). Okres jego obowiązywania to 2005-2015.

Obecnie pod uwagę brany jest leasing na 14 lat, z możliwością wypowiedzenia umowy lub kontynuacji po 12 latach, wedle uznania strony czeskiej. W trakcie eksploatacji samoloty lotnictwa wojskowego Czech będą poddawane modernizacjom wyposażenia i oprogramowania. Zostaną także przystosowane do wymiany informacji w standardzie Link 16 i przenoszenia nowych rodzajów uzbrojenia, pozwalających na wykonywanie uderzeń na cele naziemne.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.