Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

CAMM wystrzelony z MK41 VLS

Marynarka wojenna, 13 września 2013

MBDA poinformowała o przeprowadzeniu próbnego wystrzelenia morskiej wersji pocisku przeciwlotniczego / przeciwrakietowego Common Anti-Air Modular Missile (CAMM) z pionowej wyrzutni Mk 41 VLS (Vertical Launch System).

Opracowywane, a w najbliższych latach wdrażane do służby, morskie zestawy CAMM (Sea Ceptor) mają działać w oparciu o dużą część elementów obecnie użytkowanego systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego Sea Viper (PAAMS), zainstalowanego na brytyjskich niszczycielach przeciwlotniczych Typu 45 / Zdjęcie: MBDA

Próba została przeprowadzona razem z amerykańskim Lockheed Martinem, na mocy porozumienia o współpracy zawartego w maju br. Odbyła się ona 10 września, w pobliżu brytyjskiego Bedford. Pocisk CAMM został wystrzelony z wyrzutni Mk 41 VLS przy użyciu pomocniczego Extensible Launching System (ExLS).

Celem przeprowadzonej próby była ocena kompatybilności CAMM, którego wersja morska określana jest jako Sea Ceptor i Mk 41 VLS z myślą o zainteresowaniu pociskami większej liczby państw. Oferowane przez Lockheed Martina wyrzutnie są/będą bowiem zainstalowane na około 200 okrętach wojennych 13 państw z całego świata.

Największe zainteresowanie ich użytkowaniem wyraża obecnie Wielka Brytania, która zamierza zainstalować je m.in. na pokładach przyszłych dużych fregat Typu 26 (Sea Ceptor, następca Sea Wolfów, 2012-01-31). Stąd też zaangażowanie brytyjskich przedsiębiorstw w rozwój tej konstrukcji (MBDA rozwija współpracę z Thales UK, 2013-04-08).

Co warte podkreślenia, 9 września, a więc na dzień przed omawianym wydarzeniem, MBDA otrzymała zlecenie od brytyjskiego resortu obrony na dostawę nieokreślonej liczby zestawów CAMM. Jego wartość wynosi 250 mln GBP.

W ramach realizacji porozumienia, CAMM zostaną zainstalowane na brytyjskich fregatach Typu 23. Pierwsze okręty wyposażone w nowoczesne zestawy przeciwlotnicze / przeciwrakietowe powinny znaleźć się w linii w 2016. Od 2020 będą one zastępowane przez wspomniane jednostki Typu 26.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.