Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatnie M-ATV przekazane ZEA

Wojska lądowe, 25 września 2013

Amerykańska Oshkosh Defense poinformowała o przekazaniu Zjednoczonym Emiratom Arabskim ostatnich wozów patrolowych M-ATV (MRAP-All Terrain Vehicle).

Wozy patrolowe M-ATV zostały opracowane głównie z myślą o potrzebach amerykańskich sił zbrojnych związanych z wojną w Afganistanie. Do tej pory Departament Obrony USA zamówił w Oshkosh Defense około 8700 pojazdów tego typu. Uważa się, że po zakończeniu misji ISAF, Pentagon zachowa 5600 z nich. Około 260 pozostanie w dyspozycji Amerykańskiego Dowództwa Operacji Specjalnych (USSOCOM) / Zdjęcie: Oshkosh Defense

ZEA zdecydowała się na zakup oferowanych przez Oshkosh Defense pojazdów w lipcu 2012 (M-ATV dla ZEA, 2012-07-25). Zawarte wówczas porozumienie, którego wartości nie podano, zakładało dostawę Abu Zabi 750 wozów patrolowych M-ATV.

Dostawy zakupionych pojazdów rozpoczęły się na początku br. Ostatnie M-ATV zostały przekazane odbiorcy pod koniec sierpnia, zgodnie z ustalonym przez strony terminarzem.

W chwili obecnej amerykański producent jest w trakcie negocjowania z ZEA kolejnego porozumienia. Miałoby ono dotyczyć wieloletniego programu wsparcia logistyczno-technicznego użytkowanych omawianych wozów patrolowych. Przedstawiciele Oshkosh Defense nie podają zbyt wielu szczegółów dotyczących nowej umowy, zasłaniając się trwającymi wciąż rozmowami z władzami w Abu Zabi.

Amerykanie potwierdzili jednocześnie, że są w trakcie negocjacji innego porozumienia handlowego, tym razem z Arabią Saudyjską. Miałoby ono dotyczyć sprzedaży Saudyjczykom nieokreślonej liczby pojazdów klasy MRAP, jednak lżejszych niż M-ATV.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.