Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatni Amazonas w służbie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 września 2013

Marynarka wojenna Brazylii przyjęła do służby ostatni pełnomorski okręt patrolowy typu Amazonas, BNS Araguari (P122).

Amazonas będą odpowiedzialne za patrolowanie wód wyłącznej strefy ekonomicznej państwa, zwłaszcza na północny wschód od brazylijskiego wybrzeża. Pozytywne doświadczenia z użytkowania okrętów może wpłynąć na decyzję władz centralnych od kontynuowaniu programu budowy i wdrażania do służby patrolowców tego typu / Zdjęcie: Ship Spotting

Uroczystość przyjęcia BNS Araguari do służby odbyła się na terenie portu morskiego w Rio de Janeiro. Okręt jest ostatnim z patrolowców typu Amazonas, zakupionych przez Brazylię na przełomie 2011/2012 (Patrolowce dla Brazylii, 2012-01-03).

BNS Araguari został przekazany Brazylijczykom w czerwcu br. przez jego producenta, BAE Systems (Ostatni Amazonas przekazany, 2013-06-21). Okręt wyszedł w morze z portu w Portsmouth na południu Wielkiej Brytanii na początku sierpnia (Araguari idzie w kierunku Brazylii, 2013-08-06) i udał się w kierunku Brazylii.

Podczas przejścia przez Ocean Atlantycki okręt odbył serię kurtuazyjnych wizyt w portach morskich wybranych państw Europy i Afryki, w tym m.in. Portugalii, Kamerunu i Nigerii. Podobnie wyglądała podróż pozostałych Amazonas, BNS Amazonas (P120) (Amazonas w Brazylii, 2012-10-10) i BNS Apa (P121) (BNS Apa w Brazylii, 2013-05-27).

Władze Brazylii w dalszym ciągu nie podjęły decyzji dotyczącej przyszłości programu Amazonas. Warto przypomnieć, że zawarte z BAE Systems porozumienie zakłada transfer technologii, dzięki któremu Brazylijczycy będą w stanie samodzielnie budować kolejne patrolowce omawianego typu. Co najważniejsze, w proces ten mogłyby zaangażować się rodzime przedsiębiorstwa stoczniowe, co pomogłoby w ich rozwoju rynkowym, a także pozwoliłoby na utworzenie nowych miejsc pracy w przemyśle stoczniowym.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.