Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Priorytety zbrojeniowe Słowenii

Strategia i polityka, 05 października 2007

Rząd w Lublanie zamierza wydać 800 mln euro na modernizację sił zbrojnych w latach 2007-2012 - powiedział wysłannikowi RAPORT-wto zastępca szefa Sztabu Sił Zbrojnych Republiki Słowenii - gen. maj. Alojz Szteiner. Słowenia, która niedawno wprowadziła profesjonalizację sił zbrojnych, w 2007 dysponuje 7143 żołnierzami pierwszej linii i 1603 w kontraktowej rezerwie oraz 7460 w tak zwanej obowiązkowej rezerwie. W sumie daje to 16 206 osób (12,5% to kobiety). Siły zbrojne Słowenii mają liczyć docelowo 14 tys. żołnierzy.

Na 4. Targach Wiedzy i Techniki Obronnej w Gornej Radgonie pokazywano słoweńskiego AMV 8x8 z makietą wieży Elbitu / Zdjęcie: Wojciech Łuczak

Najważniejszym przedsięwzięciem zbrojeniowym rozpoczynającej się słoweńskiej pięciolatki przebudowy militarnej jest utworzenie i wyposażenie dwóch nowoczesnych batalionów zmechanizowanych uzbrojonych w ośmiokołowe transportery opancerzone (APC). Przewiduje się na to 32% kwoty przeznaczonej na modernizację. Jak wiadomo, wybrano już fiński APC - AMV 8X8 (taki jak polski Rosomak). Słoweńcy wyposażą się w 135 wozów, które mają być montowane w fabryce w Szosztanj niedaleko Velenje. Pojazdy w Słowenii produkować będą Gorenje i Rotis z udziałem Finów z Patria Vehicles Oy. Szefem programu ze strony fińskiej jest Jyri Talja, zaś ze strony partnerów słoweńskich - Marja Badovinac Crnikovic z Rotisa. W montażu 135 pojazdów przewiduje się coraz większy udział komponentów produkowanych w Słowenii.

Wśród 135 wozów AMV 8X8 będą transportery z jednolufowymi, 120-mm wieżowymi moździerzami fińskimi Nemo. Nie ma jeszcze decyzji w jakim wariancie zamówiona zostanie ostatnia partia 25 transporterów. Wbrew pogłoskom, dla słoweńskich transporterów nie wybrano jeszcze izraelskiej wieży Elbitu z 30-mm działem Bushmaster II. Problemem jest wymagana przez Słoweńców integracja wieży z systemem przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike Rafaela, który jest konkurentem Elbitu.

Słowenia będzie rozwijała własne wozy dowodzenia na AMV 8x8, a także pojazdy łączności i pomocy technicznej. To szansa na współpracę z zaawansowanymi już na tym polu spółkami polskimi.

Słowenia ma także tworzyć zmechanizowaną jednostkę łączności i walki radioelektronicznej, posługującą się specjalistycznymi wariantami AMV 8x8. Będzie to część nowej brygady zmechanizowanej szybkiej reakcji. Kolejną jednostką z najnowocześniejszym sprzętem będzie oddział rozpoznania i likwidacji skażeń bronią ABC (wydatki - do 1,7 mln Euro). Powstanie też szybka kompania rozpoznawcza, również na wozach opancerzonych AMV 8X8.

Generał Alojz Steiner zdementował doniesienia o przygotowaniach Słowenii do pozyskania wielozadaniowych myśliwców odrzutowych. Nie stać nas na ich eksploatację, skoro mamy już zdefiniowane priorytety modernizacyjne na lata 2007-2012. Proszę zwrócić uwagę, że całość tych przedsięwzięć związana jest z wypełnieniem zobowiązań wobec Sojuszu Atlantyckiego (NATO Force Goals). Dla nas już nie starcza pieniędzy. 3 z naszych 4 śmigłowców Cougar oddaliśmy do wspólnych operacji NATO. Tylko jeden mamy do naszej wyłącznej dyspozycji...

Gen. Stejner powiedział, że jeśli gospodarczy boom Słowenii będzie się utrzymywał, będzie optował za zakupem dwóch kolejnych okrętów patrolowych dla sił morskich (na razie jest tylko jeden, konstrukcji izraelskiej).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.