Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowenia zrezygnuje z Patria AMV?

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 maja 2008

Słoweński minister obrony, Karl Erjavec stwierdził, że w przypadku potwierdzenia się zarzutów fińskiej policji odnośnie korupcji w Patrii, zawarty w 2006 kontrakt na dostawę 135 transporterów AMV może zostać anulowany.

W ramach kontraktu Słoweńcy chcą kupić wozy Patria Nemo, odmianę AMV, uzbrojoną w moździerz kalibru 120 mm, zamontowany w bezzałogowej wieży. Byłby to pierwszy kontrakt na tego typu pojazd / zdjęcie: Patria

14 maja fińska policja zatrzymała dwie osoby, w ramach śledztwa, którego celem jest zbadanie, czy Patria korumpowała urzędników, dla wygrania przetargów na dostawy haubic dla Egiptu i transporterów AMV dla Słowenii. Dzień później o śledztwie zostali poinformowali policjanci w Lubljanie.

Na razie jednak nie przesądzono, czy zatrzymania związane są z przetargiem egipskim, czy słoweńskim. Fińska policja nie informuje o tym z uwagi na dobro postępowania.

Informacje wywołały natychmiastową reakcję władz Słowenii. Minister obrony tego kraju, Karl Erjavec stwierdził, że gdyby doniesienia okazały się prawdą, kontrakt o wartości 258 mln Euro, dotyczący 135 pojazdów w różnych konfiguracjach, zostanie anulowany. W treści umowy jest bowiem zapis, zobowiązujący Patrię do nie dawania lub obiecywania jakichkolwiek prezentów lub zapłaty. Jego niedotrzymanie może być podstawą rozwiązania umowy. Jest to tym bardziej istotne, że dostawy pojazdów przewidziano na lata 2008-2013. Był to jednocześnie największy jednorazowy kontrakt zbrojeniowy zawarty przez władze Słowenii.

To nie jedyne wątpliwości związane z tym przetargiem. Miejscowa komisja parlamentarna prowadziła od marca 2007 w tej sprawie dochodzenie, oparte na zażaleniu słoweńskiej Sistemska Technika, która proponowała wozy typu Pandur. W kwietniu minister Erjavec stwierdził jednak, że przetarg odbył się zgodnie z prawem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.