Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

INS Vikramaditya gotowy do przekazania

Marynarka wojenna, 15 października 2013

Wicepremier Rosji, Dmitrij Rogozin poinformował, że 30 listopada br. lotniskowiec INS Vikramaditya (ex-Admirał Gorszkow) opuści rosyjskie wody terytorialne.

Planowane wejście INS Vikramaditya do portu marynarki wojennej w Bombaju przewidziano na luty 2014 / Zdjęcie: RIAN

Dmitrij Rogozin, odpowiedzialny w rosyjskim rządzie za przemysł obronny, miał powiedzieć podczas spotkania z premierem Dmitrijem Miedwiediewem, że wszystkie wykryte rok temu usterki INS Vikramaditya zostały usunięte. Podczas ubiegłorocznych prób morskich, które obejmowały testy urządzeń pokładowych i układu napędowego przy maksymalnej prędkości, awarii uległo siedem z ośmiu kotłów parowych (Kolejne opóźnienie INS Vikramaditya, 2012-09-17).

Oszacowano wówczas, że naprawa potrwa około 6 miesięcy. Rogozin dodał również, że okręt jest gotowy na miesiąc przed oficjalną ceremonią jego przejęcia przez stronę indyjską. Wcześniej minister obrony Indii, AK Antony potwierdził, że nastąpi to 15 listopada podczas wizyty w Rosji (Ustalono termin odbioru INS Vikramaditya, 2013-03-12). Dmitrij Rogozin dodał, że okręt opuści wody terytorialne Rosji 30 listopada.

Wszystko wskazuje na to, że po 5 latach opóźnień i dwukrotnym przekroczeniu budżetu, okręt wreszcie zostanie przekazany marynarce wojennej Indii. Pierwotnie miało to nastąpić w 2008 (Lotniskowcowy skandal zmieni politykę Indii?, 2007-12-26).

Feralny krążownik lotniczy był budowany w stoczni w Nikołajewie od 1978, pod nazwą Baku. Wszedł do służby w 1987, a 4 lata później zmieniono jego nazwę na Admirał Gorszkow. Po poważnej awarii okręt wycofano z linii w 1994.

Od 2000 negocjowano warunki przekazania go Indiom. Ustalono wówczas, że jego pokład lotniczy zostanie przebudowany na klasyczny lotniskowiec, wyposażony w nowy system kierowania walką, 16 pokładowych samolotów MiG-29K (Zakończono próby MiG-29 na INS Vikramaditya, 2013-09-30), rosyjsko-indyjskie rakiety BrahMos i nowy – rosyjski lub izraelski – system obrony powietrznej. Zrezygnowano jednocześnie z pocisków przeciwokrętowych.

Jednostce nadano imię INS Vikramaditya i przekazano Indiom bezpłatnie, ale samoloty i modernizacja miały kosztować 1,5 mld USD. Pod koniec 2007 Rosjanie zażądali dodatkowo 1,1 mld USD. W sumie terminy przekazania jednostki zmieniano trzykrotnie, a całkowity koszt przebudowy wyniósł 2,33 mld USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.