Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec działań ASPUHEL i HELISAF

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 17 października 2013

Śmigłowce lotnictwa wojsk lądowych Hiszpanii zakończyły misję w Afganistanie. Trwała ona 8 lat.

Śmigłowce HA.28 Tigre i HD.21 Super Puma na płycie postojowej lotniska w Heracie

Hiszpańskie wiropłaty wchodziły w skład stacjonujących w Heracie jednostek HELISAF i ASPUHEL (Afganistán Spanish Unit of HELicopter), podporządkowanych dowództwu ISAF.

HELISAF rozpoczęła służbę w maju 2005. Jej wyposażenie stanowiły śmigłowce HD.21 Super Puma, przystosowane do wykonywania zadań ewakuacji medycznej dla potrzeb sił sojuszniczych podporządkowanych Dowództwu Regionalnemu Zachód (RC-West). Do 2009 była to jedyna jednostka zdolna do tego rodzaju działań.

Zwykle w jej skład wchodziło 40 ludzi. W trakcie 43 rotacji personel HELISAF wykonał 3444 loty, trwające łącznie 5919 h, ratując życie 1030 osób – żołnierzy ISAF, Narodowej Armii Afganistanu i afgańskich cywilów.  

Także w 2005 Hiszpanie wysłali do Heratu 4 średnie śmigłowce transportowe HT.27 Cougar, które weszły w skład ASPUHEL. 16 sierpnia 2005 jeden z nich rozbił się nieopodal Heratu, grzebiąc w szczątkach 5 członków załogi i 12 żołnierzy desantu.

Od końca 2007 ASPUHEL dysponowała także ciężkimi Chinookami / Zdjęcia: MO Hiszpanii

W listopadzie 2007 HT.27 zostały zastąpione przez 3 ciężkie HT.17 Chinook. Od końca 2012 obydwa typy operowały równolegle. W kwietniu br. jednostka została wzmocniona 3 śmigłowcami uderzeniowymi HA.28 Tigre (Pierwsza misja hiszpańskich Tigre w Afganistanie, 2013-04-12).

Podczas stacjonowania w Afganistanie wiropłaty wchodzące w skład ASPUHEL wykonały prawie 8500 misji, trwających łącznie 10 486 h. Łącznie do Afganistanu wysłano 24 rotacje. Najwięcej śmigłowców stacjonowało w Heracie w maju br. – po trzy Cougary, Tigre i Chinooki. ASPUHEL liczyła wówczas 106 oficerów i żołnierzy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.